O tym, żeby dobrze spać i móc w ten sposób regenerować organizm oraz wypoczywać, wie doskonale każdy z nas. Większość z nas wie również, przynajmniej mniej więcej, w jaki sposób sobie pomagać oraz jak prowadzić dzienny harmonogram, żeby faktycznie sobie pomagać, a nie szkodzić. Jednak higiena snu zakłada kilka naprawdę ważnych punktów, z których czasem nie zdajemy sobie nawet za dobrze sprawy – jeśli chodzi o sam sen, nie jest ważne jedynie jego przebieg czy długość, ale także samo przygotowanie do położenia się spać.

Do czego odnosi się higiena snu?

Mówiąc najprościej, to zbiór zasad, którymi koniecznie należy się kierować, żeby poprawić jakość naszego spania i by czerpać z niego zdecydowanie więcej korzyści. Brzmi rozsądnie, prawda? Teraz jednak trzeba szczerze zmierzyć się z nimi wszystkimi, żeby przekonać się, jak wiele w zasadzie z naszej winy jest przez nas zaniedbywane. Nie wszystko jest tez tak samo istotne – lista jest naprawdę długa, ważne, żeby załapać istotę prawidłowego mechanizmu. Szczególną uwagę dobrze jest skierować w stronę regulowania snu i panowania nad porami odpoczynku.

Ćwiczenia dla dobrego snu

Wykonywanie wysiłku fizycznego czy ćwiczenia, spacerowanie, bieganie, chodzenie na siłownię czy na kurs tańca – to wszystko ma niebagatelne znaczenie oraz odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu oraz w naszym spaniu. Jeśli twoja praca jest typowo biurowa, a więc siedząca, powinieneś ćwiczyć minimum pięć razy w tygodniu przez trzydzieści minut. Można również porzucić samochód na rzecz komunikacji miejskiej lub spacerów na miejsce pracy – każda ilość ruchu będzie wskazana. Najlepiej jednak ćwiczyć w godzinach popołudniowych, między siedemnastą a osiemnastą; najgorszą porą będzie każda, która nie zachowa odstępu od pójścia spać minimum trzy godziny. Zwykle bezsenność powodowana jest właśnie zbyt mała ilością ruchu.

Nie wyleguj się w łóżku, jeśli masz problemy ze spaniem

Wszystko z umiarem – ta zasada będzie najlepiej pasowała do tego konkretnego punktu. Nawet jeśli nie cierpisz na bezsenność, zdecydowanie powinnaś ograniczać czas spędzany w łóżku. Powinien być on adekwatny do ilości snu, jakiego zażywasz. Jeśli śpisz krótko, nie spędzaj w  łóżku dłużej niż sześciu godzin. Czas ten będzie mógł ulec wydłużeniu, ale dopiero wtedy, kiedy poprawi się jakość twojego snu.

Przeciwdziałanie metodzie: „jeszcze pięć minut”

Nieważne, jaka była noc, czy się wyspałaś czy nie, koniecznie każdego dnia wstawaj o dokładnie tej samej porze,  niezależnie również od tego, czy jest to dzień wolny od zajęć i obowiązków oraz na przykład pracy, czy jest to dzień w środku tygodnia i od razu jesteś zmuszony wejść na wysokie obroty. Zachowanie tej samej godziny wstawania wpłynie pozytywnie na cały cykl, nie będzie zaburzać również pracy organizmu niepotrzebnym zmęczeniem podczas dnia czy chęcią ucięcia sobie drzemki.

Higiena snu na czym polega i jak jej przestrzegać?https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/01/43058404401.pnghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/01/43058404401-150x150.pngMarcin P.Senćwiczenia dla dobrego snu,drzemki w ciągu dnia,higiena snu,problemy ze spaniem,przestrzeganie higieny snu,zdrowy senO tym, żeby dobrze spać i móc w ten sposób regenerować organizm oraz wypoczywać, wie doskonale każdy z nas. Większość z nas wie również, przynajmniej mniej więcej, w jaki sposób sobie pomagać oraz jak prowadzić dzienny harmonogram, żeby faktycznie sobie pomagać, a nie szkodzić. Jednak higiena snu zakłada kilka...porady i testy