Chociaż każdy z nas jest inny oraz zdecydowanie inaczej skonstruowany, na wielu forach internetowych czy na stronach z poradami można znaleźć informacje o konkretnych przedziałach czasowych, w których musisz się mieścić, jeśli chcesz rano zawsze wstawać wypoczęta oraz pełna energii i oczywiście wyspana. Nie do końca jednak warto czytać takie artykuły – spanie jest kwestia bardzo indywidualną, czego najlepszym dowodem jest fakt, że jedna osoba potrzebuje pięciu godzin, żeby być rześka i wyspana, inni śpią dwanaście godzin i wciąż uważają, że to za mała ilość snu.

Nie tylko ilość

Pewnie łatwo się domyślić, że nie sama ilość snu będzie miała znaczenie i bezpośredni wpływ na to, czy jesteśmy zmęczeni czy rześcy jak skowronki już bladym świtem. Najważniejsze jest przede wszystkim dbanie o dobry sen, zgodny z higieną spania, a więc regularne kładzenie się do  łózka, aktywność fizyczna, odpowiednia, zbilansowana dieta, niepodjadanie w nocy czy zrezygnowanie z ulubionych używek.

Cztery etapy snu

Nie przez cały czas śpimy jednakowo. Nasz sen podzielony został przez specjalistów na cztery fazy, wskazując na fakt,  że  trzy pierwsze są płytkim rodzajem snu i dopiero w fazie głębokiej, czyli w fazie REM tak naprawdę śpimy i regenerujemy siły. Ostatni etap odpowiada również za nasze sny oraz za przetwarzanie danych  z całego dnia. Bardzo ważnym etapem snu jest również ostatnia faza płytkiego spania, ponieważ odpowiada za kwestie biologiczne – odpoczynek. Dla ciekawostek należy dodać, że te dwie fazy przedzielone są dwiema pierwszymi i nigdy jako takie nie mają szans wystąpić jeden po drugiej.

Co ma genetyka do spania?

Jak się okazuje – całkiem sporo, ponieważ nasza jakość snu będzie uzależniona również od naszych uwarunkowań genetycznych, na które kompletnie nie posiadamy żadnego skutecznego ani sensowego lekarstwa. Zwykle – statystycznie – najbardziej optymalną liczbą snu dla nas jest 7,5 do 8 godzin. Trzeba przy tym pamiętać, że skrócenie spania nawet o trzydzieści minut jest w stanie skutkować naszym nie najlepszym samopoczuciem przez cały dzień, od samego poranka. W naszych porcjach snu trzeba uwzględnić także pory roku – podczas jesieni i zimy śpimy nieco dłużej niż w okresie letnim.

Niedosypianie a konsekwencje

Długotrwale niedosypianie czy zarywanie nocek może się poważnie odbić na twoim zdrowiu, ponieważ  w parze z chronicznym niewyspaniem idą przykre dolegliwości, takie jak spadek koncentracji i funkcji intelektualnych, spada odporność organizmu, a także jego wydolność.

Ile trzeba spać, żeby faktycznie być wyspanym?https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/01/Ile-snu-potrzebujemy-Nowe-badania_article.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/01/Ile-snu-potrzebujemy-Nowe-badania_article-150x150.jpgMarcin P.Senetapy snu,faza REM,ilość snu,jak długo spać,niedosypianieChociaż każdy z nas jest inny oraz zdecydowanie inaczej skonstruowany, na wielu forach internetowych czy na stronach z poradami można znaleźć informacje o konkretnych przedziałach czasowych, w których musisz się mieścić, jeśli chcesz rano zawsze wstawać wypoczęta oraz pełna energii i oczywiście wyspana. Nie do końca jednak warto czytać...porady i testy