Zadbaj o zdrowy sen

Do faktu, że sen jest jedną z podstaw do prawidłowego funkcjonowania nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Nie mniej jednak wielu z nas wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak groźny w skutkach może być jego niedobór, dlatego też warto przyjrzeć się temu problemowi nieco bardziej. Co ważne jeśli chodzi o niedobór snu, to objawy można podzielić na mniej i zdecydowanie bardziej zagrażające naszemu życiu, lub zdrowiu.

Ból głowy – to często początek

Oczywiście ból głowy może być objawem wielu przyczyn wynikających chociażby ze zmiany ciśnienia, czy warunków atmosferycznych. Nie mniej jednak w przypadku bezsenności jest to jeden z podstawowych objawów. Ponadto dochodzi jeszcze brak koncentracji, oraz ogólna nerwowość, a także zaniżona odporność na różnego rodzaju infekcje wirusowe. Przy braku snu można mieć także kłopoty z zapamiętywaniem, oraz ogólnym roztargnieniem. Często niekojarzonym objawem z niedoborem snu jest nadprodukcja moczu.

Poważniejsze skutki

W gruncie rzeczy jest ich naprawdę sporo, gdyż brak snu może by przyczyną wielu groźnych chorób chociażby takich jak depresja. Co ważne jednak – zarówno depresja może być skutkiem niedoboru snu, jak i niedobór snu może być objawem depresji, zatem jeżeli Twoja bezsenność utrzymuje się dłuższy czas, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Brak snu może powodować również takie choroby jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, czy układu krążenia, a także nowotwory (między innymi: rak jelita grubego, rak jajników, rak prostaty, rak piersi). Specjaliści zgodnie twierdzą, że niedobór snu przeciętnie skraca życie nawet o 15%.

Przy czym tu warto wspomnieć, że ilość snu powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku. Oczywiście najwięcej snu potrzebują noworodki i niemowlaki. Nieco mniej dzieci w wieku szkoły podstawowej. Najmniej snu jak się okazuje potrzebują osoby dorosłe, a jeszcze mniej osoby w starszym wieku (do 6 godzin na dobę). Co ważne jednak w związku z intensywnym rozwojem dużą ilość snu potrzebują nastolatkowie (do 11 godzin snu na dobę).

Higiena snu, to podstawa

Pytanie, co wchodzi w pojęcie higiena snu? Jak się okazuje są to wszystkie nasze nawyki wieczorne, które pozwolą nam spokojnie zasnąć.

Zacznijmy od kolacji, która powinna być nie później, niż dwie godziny przed snem. Warto zadbać, aby nasz ostatni posiłek był zarówno syty, jak i lekki i pożywny, zawierający dużą ilość błonnika, dlatego tu rozwiązaniem może okazać się sałatka warzywna (bez majonezu, najlepiej z łyżką oliwy), sałatka owocowa, płatki owsiane, czy pieczywo pełnoziarniste. Jeśli lubisz gorącą herbatę, to przed snem lepiej czarną zamienić na zieloną, która nie tylko zadba o nasz układ trawienny, ale i uspokoi podobnie jak herbata z melisy.

Wieczorem również maksymalnie warto ograniczyć przesiadywanie przed komputerem, tabletem, smartfonem, czy telewizorem. Zamiast tego warto poczytać dobrą książkę przy delikatnym świetle. Wieczór, to także czas, gdzie dobrym rozwiązaniem jest masaż, lub gorąca kąpiel. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli nie możesz zasnąć, to lepiej wstań z łóżka i zwyczajnie przejdź się po domu.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/12/higiena-snu.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/12/higiena-snu-150x150.jpgadminSenbezsenność,higiena snu,jakość snu,lepszy sen,senDo faktu, że sen jest jedną z podstaw do prawidłowego funkcjonowania nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Nie mniej jednak wielu z nas wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak groźny w skutkach może być jego niedobór, dlatego też warto przyjrzeć się temu problemowi nieco bardziej. Co...porady i testy