Czy melatonina poprawia jakość snu?

Wielu specjalistów twierdzi, że leki z zawartością melatoniny, to są środki XXI wieku. Sen jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, to oczywiste, jednak wiadomo też, że aktualnie śpimy coraz gorzej, a ma na to wpływ chociażby styl życia jaki prowadzimy w ciągu dnia. Zła dieta, nienormowany czas pracy, ciągły stres… Wracając do samej melatoniny, tej powinno być jak najwięcej w naszym organizmie, ale czy faktycznie poprawa jakość naszego snu?

Reguluje zdrowy wypoczynek

Im więcej prawidłowego stężenia melatoniny w naszym organizmie, tym większe prawdopodobieństwo naturalnego snu, a co za tym idzie wypoczynku w ciągu następnego dnia. Wiadomo też, że najwięcej tego hormonu wydziela się (i powinno) w nocy. Warto jednak wspomnieć, że melatonina ma związek tak zwanym rytmem dobowym, ten z kolei najlepiej aktywizuje się między 21, 25 rokiem życia. W kwestii snu mamy również takie pojęcie jak szczyt nocnej amplitudy, który występuje z kolei między 4, a 10 rokiem życia.

Sama melatonina natomiast ma wpływ nie tylko na sam proces zasypiania, ale i sam przebieg snu biorąc pod uwagę wszystkie jego fazy, w tym równomierny oddech, czy ruchy gałek ocznych. Przy odpowiednim stężeniu melatoniny mamy zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo przebudzania się w nocy.

Kto ma mniej melatoniny?

Oczywiście poziom melatoniny w organizmie zależny jest od indywidualnych predyspozycji. Nie mniej jednak udowodniono, że poziom tego hormonu znacznie spada w przypadku osób w starszym wieku. W związku z tym bardzo często seniorzy muszą zmagać się z zaburzeniami snu, a dodatkowo udowodniono, że w ciągu doby potrzebują go znacznie mniej. Widzimy zatem, że nie we wszystkich przypadkach melatonina działa w taki sam sposób.

Wracając jednak do samego przedziału wiekowego. Najwięcej melatoniny wytwarza się u dzieci, jednak już po 30 roku życia możemy zaobserwować jego malenie. Po 65 roku życia w wielu przypadkach następuje praktyczny zanik melaniny.

Melatonina a choroby psychiczne

Bo niskie stężenie tego hormonu może być dowodem na pojawienie się takich chorób jak depresja, czy schizofrenia. W tego typu przypadkach niskie stężenie melatoniny można zaobserwować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Prawidłowe stężenie melatoniny reguluje ciśnienie tętnicze krwi, oraz obniża poziom cholesterolu. Im więcej prawidłowego poziomu melatoniny we krwi, tym większe prawdopodobieństwo dłuższego życia.

Choć melatoninę wytwarza nasz organizm, może być podawany również w tabletkach, których dawkowanie musi ustalić lekarz.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/11/sen11.jpeghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/11/sen11-150x150.jpegadminZdrowiebezsenność,lepszy sen,melatonina,melatonina działanie,melatonina opinie,sen,suplementyWielu specjalistów twierdzi, że leki z zawartością melatoniny, to są środki XXI wieku. Sen jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, to oczywiste, jednak wiadomo też, że aktualnie śpimy coraz gorzej, a ma na to wpływ chociażby styl życia jaki prowadzimy w ciągu dnia. Zła dieta, nienormowany czas pracy, ciągły...porady i testy