czy-brak-snu-ma-zwiazek-z-otyloscia

Okazuje się, że niedostateczna ilość snu może powodować zaburzenia związane ze znacznym przybieraniem na wadze. To niepokojące zjawisko staje się powoli ogromnym problemem dzisiejszego społeczeństwa. Szybkie życie, brak aktywności, źle dobrana poduszka i materac owocują brakiem snu i zwiększonym poziomem stresu. 

Do czego prowadzi niedobór snu?

Niestety istnieje ścisła zależność między jakością snu a metabolizmem. Sen słaby jakościowo doprowadza do licznych zmian w organizmie. Między innymi pobudza apetyt i prowadzi do objadania się. Tak jakby organizm rekompensował sobie w ten sposób brak snu.

Jak to możliwe?

Niedobór snu sprawia, że hormony zaczynają szaleć. Mowa tutaj szczególnie o dwóch: grelinie odpowiedzialnej za głębokość snu oraz leptynie – ściśle związanej z hamowaniem apetytu. Problem pojawia się, gdy przestajesz się wysypiać – wtedy oba te hormony tak jakby zamieniają się miejscami i działają zupełnie odwrotnie niż powinny. Produkowana w żołądku grelina zaczyna być produkowana w szalenie wielkich ilościach, przez co silnie pobudza apetyt. Z kolei wytwarzana w tkance tłuszczowej leptyna – maleje. A to powoduje jeszcze większy głód. To naprawdę niebezpieczne zjawisko – bo głód nie ustaje nawet po dopiero co zjedzonym posiłku. 

Czym charakteryzuje się brak snu?

No niestety – przybieraniem na wadze. Jeśli nie odpoczywasz odpowiedniej liczby godzin na dobę, to zamiast spalać kalorie, Twój organizm zaczyna je magazynować. To prosta droga do niekontrolowanej otyłości, z którą – mówiąc wprost – bardzo trudno się walczy. To jeszcze nie koniec tej smutnej listy. Brak snu może prowadzić także do cukrzycy, zaburzeń metabolicznych oraz innych chorób. Miażdżyca, choroby układu krążenia i częstsze niż zwykle infekcje to efekt działania osłabionego brakiem odpoczynku organizmu. Sen jest także odpowiedzialny za to co jesz – im bardziej jesteś niewyspany, tym większą masz ochotę na wszystko co słodkie i tłuste. Stąd już prosta droga do otyłości.

Bezsenność czy brak zainteresowania snem?

Okazuje się, że osoby cierpiące na zdiagnozowaną bezsenność, nie mają aż takich problemów z kilogramami, jak osoby lekceważące odpoczynek. Styl życia wykluczający większą ilość snu w tygodniu z nadzieją “nadrobienia w weekend” powoduje niezdrową deregulację organizmu. Do tego źle dobrany i niewygodny materac, wiecznie pozwijana poduszka – zwyczajnie nie zachęcają do odpoczynku. Niewłaściwe pory snu także mają bardzo zły wpływ na zdrowie. Co gorsza, nie zwracanie uwagi na potrzebę odpoczynku może również prowadzić do zespołu jedzenia nocnego. A ta choroba jeszcze bardziej przyczynia się do otyłości.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/01/czy-brak-snu-ma-zwiazek-z-otyloscia.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/01/czy-brak-snu-ma-zwiazek-z-otyloscia-150x150.jpgIza W.Senbezsenność,bezsenność a choroby,hormony,kłopoty ze snem,otyłośćOkazuje się, że niedostateczna ilość snu może powodować zaburzenia związane ze znacznym przybieraniem na wadze. To niepokojące zjawisko staje się powoli ogromnym problemem dzisiejszego społeczeństwa. Szybkie życie, brak aktywności, źle dobrana poduszka i materac owocują brakiem snu i zwiększonym poziomem stresu.  Do czego prowadzi niedobór snu? Niestety istnieje ścisła zależność między...porady i testy