odleżyny

Dysplazja szyjki macicy jest to stan przedrakowy. To ona może się przekształcić w raka szyjki macicy, ale nie musi. Jest to drugi, od razu po raku piersi najbardziej złośliwy nowotwór u kobiet. Ryzyko to jednak zależy od zaawansowania stopnia zmiany. Dlatego im szybciej to schorzenie czyli dysplazja szyjki macicy będzie rozpoznane, tym szanse na wyleczenie są większe. Jakie są więc objawy i przyczyny tej dysplazji? Oraz na czym polega jej leczenie?

Dysplazja szyjki – objawy i leczenie

Dysplazja szyjki macicy inaczej zwana jest śródnabłonkową bądź wewnątrzbłonkową neoplazją szyjki macicy. Niesie za sobą zmiany nieprawidłowe w budowie tkanki macicy szyjnej. Właśnie te zmiany mogą przekształcić się w nowotwór szyjki macicy poprzez zezłośliwienie. Ryzyko zajścia takiej sytuacji zależy od zaawansowania dysplazji. Do zmian zaliczamy: zmiany stopnia dużego (HG – CIN), zmiany stopnia małego (w terminologii medycznej – CIN1), gruczołowy rak in situ, śródnabłonkowa neoplazje dużego i średniego stopnia (odpowiednio CIN2 i CIN3). Dysplazja szyjki macicy często jest wynikiem zakażenia przewlekłego onkogennymi typami (związane są z rozwojem nowotworowym) brodawczego wirusa ludzkiego (HPV).

Największa możliwość wystąpienia zmian przednowotworowych (w tym też raka szyjki macicy) wykazuje typ szesnaście i osiemnaście wirusa HPV. Znane są także przypadki wywołane typami nieonkogennymi jeśli chodzi o dysplazję szyjki macicy. Schorzenie to zwykle przebiega bezobjawowo. Czasami jednak mogą wystąpić plamienia po odbytym stosunku bądź upławy.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/07/leczenie_odlezyn-1024x538-1.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/07/leczenie_odlezyn-1024x538-1-150x150.jpgAneta R.Chorobydysplazja szyjki macicy,ginekologia,macica,zdrowieDysplazja szyjki macicy jest to stan przedrakowy. To ona może się przekształcić w raka szyjki macicy, ale nie musi. Jest to drugi, od razu po raku piersi najbardziej złośliwy nowotwór u kobiet. Ryzyko to jednak zależy od zaawansowania stopnia zmiany. Dlatego im szybciej to schorzenie czyli dysplazja szyjki macicy...porady i testy