Nie można mówić o dobrej jakości zdrowia człowieka jeśli nie zadbamy także o dobrą jakość snu na co dzień. Bardzo ważne jest to, że nie można wyspać się na zapas. Podobnie też nie można nadrobić snu. Jeśli więc kilka nocy mamy zarwanych, to nie można w weekend sprawić, że to wszystko nadrobimy. Sen jest niezwykle istotnym elementem, który wpływa na zdrowie, na samopoczucie. Tymczasem współczesny człowiek bardzo często zaniedbuje tę kwestię i to jest bardzo poważny błąd.

Na co wpływa sen?

Sen ma bardzo duże znaczenie dla wielu aspektów ludzkiego zdrowia. Bezpośrednio złą jakość snu, zbyt małą ilość przespanych godzin odczuwamy w powszechnym odczuciu zmęczenia. Jednakże to nie wszystko, na co człowiek jest bezpośrednio narażony. Tak naprawdę bowiem niewłaściwa jakość snu, zbyt mała ilość godzin przeznaczona na sen może powodować:

  • zwiększenie ryzyka wystąpienia przeziębienia
  • zmniejszenie odporności ogólnej człowieka
  • można mówić o zwiększeniu apetytu
  • obniżona koncentracja
  • zwiększone ryzyko różnych chorób – nowotwory, cukrzyca, otyłość

Tym samym znaczenie snu jest ogromne i nie należy tego aspektu zaniedbywać. Naukowcy udowodnili także, że brak dbałości o kwestię snu może także mieć bardzo duże znaczenie w odniesieniu do rozwoju choroby Alzheimera. W niektórych przypadkach można także mówić o zwiększonym ryzyku dotknięcia niektórych osób depresją i innymi chorobami psychicznymi. Mowa jest oczywiście o sytuacjach, w których mamy do czynienia z ciągłym brakiem snu, z ciągłym zaniedbywaniem tej kwestii. Jednorazowe poświęcenie mniejszej ilości godzin na sen nie powinno mieć większego wpływu na zdrowie człowieka, ale jeśli będziemy to czynili cyklicznie, to nieuchronnym jest pogorszenie się jakości zdrowia człowieka.

Sen i apetyt

Sen to bardzo istotny element w kontekście zdrowia człowieka jak również w kontekście jego wyglądu. Jednym z istotnych elementów jest to, że zła jakość snu, że zbyt mała ilość godzin poświęconych na sen ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie apetytu. To z kolei może prowadzić do powstawania otyłości oraz różnych chorób związanych z układem krążenia. Dlaczego tak się dzieje? Podczas snu wydzielane są różnego rodzaju hormony. Jeśli owego snu jest zbyt mało, jeśli przykładowo mamy do czynienia ze snem przez sześć godzin każdej doby, to w ludzkim organizmie dochodzi do wydzielania zwiększonej ilości greliny – hormonu głodu oraz zmniejszonej ilości wydzielania leptyny – hormonu sytości. Tym samym człowiek może nieustannie wręcz odczuwać głód, a to prowadzi do nadwagi, a w dalszej kolejności do zjawiska otyłości. Nie można zatem zarywać noc za nocą, ponieważ w dłuższej perspektywie jest niemalże pewne, że zdrowie człowieka będzie podupadać, że zdrowie człowiek będzie coraz gorsze, a tym samym pojawią się różnego rodzaju groźne dla niego choroby. O sen należy dbać nie tylko od czasu do czasu, ale należy o niego zadbać każdej nocy, każdego dnia. W tym względzie nie należy mówić, że nie mamy czasu na sen, ponieważ na tym ucierpi nasze zdrowie.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/07/Jak-sen-wpływa-na-nasze-zdrowie.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/07/Jak-sen-wpływa-na-nasze-zdrowie-150x150.jpgMarcin P.Senjak polepszyć jakość snu,jakość snu,sen,sen a zdrowie,sen i apetyt,zdrowie,zdrowy senNie można mówić o dobrej jakości zdrowia człowieka jeśli nie zadbamy także o dobrą jakość snu na co dzień. Bardzo ważne jest to, że nie można wyspać się na zapas. Podobnie też nie można nadrobić snu. Jeśli więc kilka nocy mamy zarwanych, to nie można w weekend sprawić, że...porady i testy