Problem  smogu jest obecnie głównym tematem rozmów specjalistów do spraw czystości środowiska i ochrony zdrowia. Smog jest to mgła, która zawiera liczne zanieczyszczenia powietrza. Unosi się nad wielkimi aglomeracjami i zatruwa życie jego mieszkańcom. Zawiera pyły i gazy powstałe w wyniku emisji spalin samochodowych czy ogrzewania domów piecami węglowymi. Smogotwórcze są również spaliny z zakładów przemysłowych.

Problem z oddychaniem

Oddychanie smogiem jest przyczyną wielu przedwczesnych śmierci. Powoduje również zaburzenia w rozwoju płodów w łonie matki oraz dzieci, które oddychają takim powietrzem na co dzień. Nasz kraj obecnie znajduje się w czołówce państw o najwyższym wskaźniku zanieczyszczenia powietrza. Obowiązuje co raz więcej przepisów dotyczących dbania o jakość powietrza, jednak efekty dotychczasowych działań są raczej nikłe. A badania pokazują, że nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem powoduje u zdrowego człowieka reakcje chorobowe w postaci podrażnienia spojówek, zapalenia krtani i tchawicy, stany zapalne płuc czy zmęczenie. W szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się osoby chorujące na astmę, gdyż smog powoduje u nich zaostrzenie choroby, co może prowadzić nawet do śmierci.

Wieloletni kontakt ze smogiem jest przyczyną powstawania i rozwoju nowotworów złośliwych, szczególnie takich jak rak nerek, płuc, zatok oraz jamy ustnej, krtani, przełyku i gardła. Smog odpowiada również za powstanie i rozwój obturacyjnej choroby płuc, która najczęściej ma charakter przewlekły.

Aneta R.Zdrowiesmog,smog a zdrowie,zdrowieProblem  smogu jest obecnie głównym tematem rozmów specjalistów do spraw czystości środowiska i ochrony zdrowia. Smog jest to mgła, która zawiera liczne zanieczyszczenia powietrza. Unosi się nad wielkimi aglomeracjami i zatruwa życie jego mieszkańcom. Zawiera pyły i gazy powstałe w wyniku emisji spalin samochodowych czy ogrzewania domów piecami węglowymi....porady i testy