rozgrzewka

O ile do pojęcia aktywności fizycznej podchodzimy już z większym entuzjazmem i jako społeczeństwo mamy coraz większą świadomość związaną z koniecznością jej podejmowania, o tyle do pojęcia dobrej rozgrzewki nie podchodzimy już odpowiednio traktując ją niejako po macoszemu. I to jest bardzo poważny błąd, który ma swoje konkretne konsekwencje. Rozgrzewka przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną jest bardzo istotnym elementem.

Rozgrzewka niezbędna przed ćwiczeniami

Bardzo ważne jest nie tylko to, aby była ona obecna, ale również i to, aby była ona poprowadzona właściwie. Nie może ona zastąpić samej aktywności, a tym samym nie może ona trwać zbyt długo ani też nie może powodować zbyt dużego zmęczenia. Tak naprawdę rozgrzewka przed ćwiczeniami ma bardzo konkretny cel i wiąże się z bardzo konkretnymi i bardzo wymiernymi korzyściami dla organizmu człowieka. Podstawowym jej celem jest zatem to, aby zwiększyć stopień zaangażowania poszczególnych partii mięśniowych do wykonywania określonego wysiłku, do wykonywania określonych ćwiczeń.

Dlaczego rozgrzewka jest niezbędna?

Rozgrzewka to ten czas, kiedy krew w układzie krążenia zaczyna coraz mocniej krążyć. Ma to przełożenie także na zwiększenie temperatury ludzkiego ciała.  Zwiększeniu ulega temperatura ludzkich mięśni oraz stawów, a to z kolei ma przełożenie na to, że stają się one bardziej elastyczne. Tym samym są one w stanie nie tylko bardziej efektywnie pracować, ale równocześnie też są one w mniejszym stopniu narażone na urazy oraz mikrourazy. Rozgrzewka ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie do spełnienia. Chodzi mianowicie o to, aby odpowiednio przygotować ludzki organizm na wysiłek, na zwiększoną intensywność wysiłkową. Jak się ma to do konkretnych działań? W trakcie rozgrzewki dochodzi do regulacji oddechu człowieka jak również zachodzą pewne zmiany związane z gospodarką wodną organizmu, z wykorzystaniem przez niego płynów oraz elektrolitów.

Aby zapobiec kontuzji

Rozgrzewka – jak powszechnie się uważa – to element, który ma pomóc w zapobieganiu wystąpienia kontuzji. W trakcie rozgrzewki ludzki organizm wydziela zwiększone ilości adrenaliny, co z kolei może przełożyć się na zwiększone możliwości ludzkiego organizmu w zakresie wykonywania bardziej intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto w trakcie rozgrzewki poziom innych hormonów w ludzkiej krwi również ulega zwiększeniu. Kolejnym z elementów, na które wpływa rozgrzewka przed treningiem, to znaczna poprawa w zakresie funkcjonowania układu nerwowego. Połączenia nerwowo- mięśniowe się poprawiają, a dodatkowo także należy mówić o znacznej poprawie metabolizmu.

Jak więc widać, odpowiednia rozgrzewka ma bezpośredni wpływ nie tylko na aspekty związane z samym treningiem, ale równocześnie też na aspekty związane z codziennym funkcjonowaniem człowieka, z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Tym samym zapominanie o tym elemencie lub też świadome pomijanie rozgrzewki w codziennej aktywności fizycznej jest jednym z najpoważniejszych błędów i zaniedbań, jakie są przez człowieka popełniane. To jednakże można w bardzo prosty sposób odmienić zaczynając każdy trening od rozgrzewki.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2021/01/rozgrzewka-biegowa.pnghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2021/01/rozgrzewka-biegowa-150x150.pngAneta R.Zdrowiećwiczenia,pilates,rozgrzewka a pilates,sport,zdrowieO ile do pojęcia aktywności fizycznej podchodzimy już z większym entuzjazmem i jako społeczeństwo mamy coraz większą świadomość związaną z koniecznością jej podejmowania, o tyle do pojęcia dobrej rozgrzewki nie podchodzimy już odpowiednio traktując ją niejako po macoszemu. I to jest bardzo poważny błąd, który ma swoje konkretne konsekwencje....porady i testy