Ciąża jest bardzo szczególnym okresem w życiu kobiety. To, jak ona funkcjonuje w tym czasie, jaką stosuje dietę, jaki prowadzi tryb życia codziennego, ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka, na jego przyszłe życie. Mówiąc o okresie ciąży, należy w sposób szczególny wskazać na istotę snu, odpoczynku fizycznego oraz psychicznego jak również na stosowaną każdego dnia dietę. Jednym z kluczowych elementów, którego należy się w ciąży wystrzec, jest alkohol. W wielu miejscach możemy zetknąć się z pytaniem o bezpieczną ilość alkoholu, którą można wypić w ciąży.

Alkohol dopuszczalny – to mit

Jest mitem twierdzenie, iż jakakolwiek ilość alkoholu jest tutaj dopuszczalna. Tak naprawdę bowiem nawet najmniejsza ilość alkoholu wypijana w trakcie ciąży ma zgubny wpływ na dziecko. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ów alkohol, jak i substancje odżywcze z pokarmu, przenika przez łożysko, a tym samym dziecko bezpośrednio się z nim styka. Warto również wskazać na to, że w każdym trymestrze ciążowym ów wpływ jest bardzo duży, a tym samym nie ma takiego momentu, w którym szkodliwość działania alkoholu na płód była mniejsza lub większa.

Oczywiście bywa tak, że dana kobieta może nie mieć świadomości tego, że jest w ciąży i w tym czasie może wypić pewną ilość alkoholu. Jednakże jeśli jest ta pewność, jeśli są jakieś przesłanki do twierdzenia, iż owa ciąża jest możliwa, jeśli są pewne podejrzenia odnoszące się do możliwości zajścia w ciążę, to wówczas kobieta powinna powstrzymać się od spożywania alkoholu w jakiejkolwiek ilości.

W jaki jednak konkretny sposób alkohol wpływa na rozwój dziecka?

Prześledźmy ów wpływ w podziale na poszczególne trymestry. Jeśli mowa jest o pierwszym z trymestrów, to alkohol ma bardzo negatywne znaczenie dla rozwoju oraz dla powstawania poszczególnych komórek. W ten sposób może dochodzić do samoistnych poronień jak również może dochodzić do wystąpienia jakichś dysfunkcji w układzie nerwowym. Możemy także mówić o wadach serca, o wadach wątroby jak również o uszkodzeniach w rejonie twarzoczaszki. Te wszystkie elementy mogą mieć swoje źródło właśnie w tym, że kobieta w pierwszym trymestrze ciąży spożywała alkohol. Jeśli chodzi o drugi trymestr, to picie alkoholu przez kobietę także znacząco zwiększa ryzyko negatywnego wpływu na rozwój układu nerwowego, a jednocześnie też możemy mówić o znacznie większym ryzyku wystąpienia poronienia.

Ostatni trymestr

Pozostał nam jeszcze trzeci, ostatni trymestr ciąży. W tym czasie możemy mieć do czynienia z pogłębieniem się zmian, które powstały na wcześniejszym etapie, możemy mieć do czynienia z nieodwracalnymi zmianami w rozwoju mózgu dziecka jak również możemy mówić o upośledzeniu funkcjonowania zmysłu wzroku oraz słuchu. Oczywiście należy także wskazać na ryzyko wystąpienia FASD, czyli choroby alkoholowej wykrywanej już u noworodków. Żadna ilość alkoholu w ciąży nie jest bezpieczna. Tym samym w tym czasie należy bezwzględnie unikać jego spożywania. Należy nawet wystrzegać się spożywania słodyczy zawierających alkohol czy też leków, które są produkowane na bazie alkoholu. Bezpieczeństwo dziecka jest bowiem tutaj czymś najbardziej istotnym.

Aneta R.Zdrowiealkohol,alkohol i ciąża,ciąża,zdrowieCiąża jest bardzo szczególnym okresem w życiu kobiety. To, jak ona funkcjonuje w tym czasie, jaką stosuje dietę, jaki prowadzi tryb życia codziennego, ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka, na jego przyszłe życie. Mówiąc o okresie ciąży, należy w sposób szczególny wskazać na istotę snu, odpoczynku fizycznego oraz psychicznego...porady i testy