sport

Chociaż każdy dobrze wie, że sport to zdrowie, to jednakże coraz częściej możemy spotkać się ze słusznym stwierdzeniem, że nie każda forma aktywności sportowej jest korzystna dla jednostki oraz dla jej zdrowia. Powszechnie możemy zetknąć się ze stwierdzeniem, że sport amatorski to zdrowie, ale ten zawodowy to już nie. Jednakże w rzeczywistości nie zawsze białe jest białe, a czarne jest czarne. W rzeczywistości bowiem także amatorskie uprawianie danej dyscypliny sportowej może wiązać się z pewnym niekorzystnym wpływem na zdrowie człowieka. Warto więc zadać pytanie, w którym miejscu leży granica zdrowia w uprawianiu sportu? Czy tak zwany zdrowy rozsądek będzie wystarczający do tego, aby móc tej granicy nie przekraczać?

Zdrowa rywalizacja

Czy w sporcie amatorskim czymś właściwym jest rywalizacja? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na nie na pewno nie zawsze będą jednoznaczne. Granicę w sporcie amatorskim, poza którą trudno będzie mówić o zachowaniu pełni zdrowia, każdy powinien sam sobie wyznaczyć. Aby móc mówić o sporcie, który faktycznie korzystny jest dla zdrowia człowieka, tenże człowiek powinien mieć świadomość swoich własnych możliwości, swoich własnych ograniczeń. Także w sporcie amatorskim potrzeba jest bowiem wytrwałego i stopniowego dążenia do pewnych celów. Czy ważna jest wzajemna rywalizacja?

Dążenie do celu

Oczywiście może ona pomóc, ale nie może ona nosić znamion dążenia do osiągnięcia założonych celów za wszelką cenę. Rywalizacja w sporcie amatorskim nie może powodować sytuacji, w której człowiek będzie ćwiczył mimo tego, że brakować będzie mu sił, że obciążenia będą zbyt duże. W takiej bowiem sytuacji trudno jest mówić o zachowaniu pełni zdrowia. Nie tylko w sporcie zawodowym, ale także w sporcie amatorskim bardzo ważnym aspektem jest bardzo dokładne zaplanowanie swojego treningu, bardzo dokładne określenie celów, jakie dana osoba chce osiągnąć jak również i dokładne określenie własnych możliwości. Jednocześnie też bardzo ważnym elementem jest stała kontrola swoich poczynań. Jeśli widzimy, iż nasza kondycja w danym dniu nie pozwala na wykonywanie intensywnego treningu, to warto jest nieco odpuścić.

Zdrowy trening

Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie rezygnować z treningu w sytuacji, w której mamy do czynienia z brakiem ochoty na ćwiczenia, ale chodzi o to, aby nie doszło do zjawiska przetrenowania, które może skutkować przeciążeniami, a nawet kontuzjami. Jeśli mamy do czynienia ze sportem zawodowym, nad wszystkimi aspektami zdrowotnymi zazwyczaj czuwa cały sztab profesjonalistów. Jednakże wiemy dobrze, że sport zawodowy jest ukierunkowany na zdobycie określonych profitów, medali, wyników. W tym przypadku oczywiście zdrowie także jest ważne, ale de facto sport zawodowy nie jest ukierunkowany na owo zdrowie, a raczej na wynik sportowy. Granica zdrowia w sporcie amatorskim jest nieco płynna. Każdy ma swoją i tym samym każdy powinien sam zdawać sobie sprawę z tego, w którym miejscu owa granica się znajduje. Jej usilne przekraczanie, próby jej przekraczania są dla zdrowia człowieka niebezpieczne i na pewno na siłę tej granicy nie należy przekraczać, aby się nie zniechęcić do sportu.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2021/05/spoooo.pnghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2021/05/spoooo-150x150.pngAneta R.Zdrowierywalizacja,sport,zdrowy sportChociaż każdy dobrze wie, że sport to zdrowie, to jednakże coraz częściej możemy spotkać się ze słusznym stwierdzeniem, że nie każda forma aktywności sportowej jest korzystna dla jednostki oraz dla jej zdrowia. Powszechnie możemy zetknąć się ze stwierdzeniem, że sport amatorski to zdrowie, ale ten zawodowy to już nie....porady i testy