Pracownicy biurowi, wydawać by się mogło, że ich praca nie wiąże się z żadnym wysiłkiem fizycznym. Tymczasem do właśnie siedzenie, a ściślej jego skutki stają się powodem problemów z kręgosłupem. W tym wypadku istotne jest nie tylko działanie w sytuacji problemu, ale i profilaktyka. Wystarczy bowiem wprowadzić do życia kilka prostych nawyków, by poczuć się lepiej. My o wspomnianych nawykach postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej.

Jak siedzieć zdrowo w biurze?

Zwróć uwagę, by Twoja pozycja była maksymalnie wyprostowana. Staraj się też jak najczęściej zmieniać ułożenie ciała. Istotny jest też odpowiedni dobór krzesła, który powinien mieć dopasowaną nie tylko wysokość, ale i oparcie, czy podłokietniki. Przez pracę przed komputerem cierpi kręgosłup szyjny. Ważne, więc, by wzrok znajdował się na wprost ekranu monitora, tak, by szyja nie musiała się odginać w żadną ze stron. W tym wypadku istotne jest również, by sam monitor miał regulowaną wysokość. W przeciwnym razie możesz załatwić sobie osoby monitor, który podłączysz np. do laptopa. Krzesło należy dopasować również w taki sposób, aby kolana znajdowały się zdecydowanie poniżej linii bioder. Ponadto stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę. Tym samym chronisz układ krążenia. W czasie pracy co mniej więcej godzinę warto wstać, by choć przez kilka chwil się porozciągać. Więcej na temat prawidłowej pozycji pracowników biurowych można przeczytać na http://zdrowy.wroclaw.pl/poduszki-do-siedzenia/.

Trzy proste ćwiczenia, które możesz wykonać w pracy

  1. W pozycji siedzącej spleć palce rąk na karku. Następnie powolnym ruchem przesuwaj łokcie – raz do tyłu, raz do przodu. Zwróć uwagę, by nie podnosić ramion.
  2. Ćwiczenie w pozycji klęczącej. Należy skręcić tułów, a następnie wyciągnąć mocno do góry prawą rękę kierując na nią wzrok. Ćwiczenie należy powtórzyć na drugą rękę.
  3. Ponownie ćwiczenie wykonujemy w pozycji klęczącej. Najpierw należy wyciągnąć lewą rękę i prawą nogę. Kolejny krok to grzbietowe zgięcie stopy i dłoni. Ćwiczenie powtarzamy na drugą rękę i nogę.
https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/04/ORSI_Symposium_2015_-_4586_16710315713.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/04/ORSI_Symposium_2015_-_4586_16710315713-150x150.jpgadminZdrowiekręgosłup,profilaktyka,zdrowiePracownicy biurowi, wydawać by się mogło, że ich praca nie wiąże się z żadnym wysiłkiem fizycznym. Tymczasem do właśnie siedzenie, a ściślej jego skutki stają się powodem problemów z kręgosłupem. W tym wypadku istotne jest nie tylko działanie w sytuacji problemu, ale i profilaktyka. Wystarczy bowiem wprowadzić do życia...porady i testy