Doskonale zdajemy sobie sprawę, że często wśród sportowców, dochodzi do uszkodzenia stawu kolanowego. Uszkodzenia tego typu mogą mieć różną postać, lecz na ogół są to skręcenia, stłuczenia, czy też naciągnięcia. Takie urazy wymagają konsultacji lekarskiej a także przeprowadzonej fachowo rehabilitacji. O taki uraz bardzo łatwo, albowiem nawet wystarczy źle umieścić stopę na podłożu i już możemy się go nabawić. Warto pamiętać, że nawet z pozoru niegroźny uraz wymaga obejrzenia przez specjalistę, albowiem może okazać się, że w przyszłości wywoła komplikacje i problem z poruszaniem się.

Oczywiście zaraz po urazie możemy nieco samodzielnie sobie pomóc, albowiem wystarczy przyłożyć lód, aby ból nieco ustąpił, zaś obrzęk stał się mniejszy. Pamiętać należy o tym, aby nie robić okładu rozgrzewającego, albowiem pogorszy on tylko stan naszego kolana. Warto także wiedzieć, że na uraz tego typu nie można stosować okładu z octu. Jest to istotne, dlatego, że takie okłady prowadzą do powstania jeszcze większego obrzęku. W chwili, jeśli ból nie ustępuje, a wręcz przeciwnie nasila się, w trybie pilnym powinniśmy udać się do ortopedy. Niekiedy na urazy stawu kolanowego niezbędne jest założenie gipsu, czy też innego aparatu o charakterze usztywniającym.

Niezbędna rehabilitacja

Warto wiedzieć, że niezbędnym elementem jest rehabilitacja uszkodzonego stawu kolanowego, jaką to można rozpocząć nawet w domu. Jednakże najlepsze efekty w owej rehabilitacji przynoszą proste, systematycznie wykonywane ćwiczenia izomeryczne. Ćwiczenia te polegają głównie na napinaniu mięśnia czworogłowego, jaki to znajduje się wyżej kolana.

Aby wykonywać owe ćwiczenia, a tym samym rehabilitować skutecznie nasze kolano, trzeba kilka razy w ciągu dnia prostować stopę, a następnie podnosić nogę lekko do góry. Jeśli ćwiczenie to wykonujemy prawidłowo nie przysparza nam bólu, albowiem ból jest ostrzeżeniem, że nasze ćwiczenia wykonujemy nie tak jak powinniśmy. Warto wiedzieć, że systematycznie wykonywane ćwiczenia pozwolą nam szybciej stanąć na nogi.

Fachowa pomoc fizjoterapeuty

Naturalnie nie musimy samodzielnie głowić się nad tym, czy nasze ćwiczenia wykonujemy prawidłowo. Możemy, bowiem skorzystać z profesjonalnego fizjoterapeuty, który podpowie nam, co zrobić, aby szybko wrócić do zdrowia. Na pewno doradzi on nam wykonywanie pierwszych ćwiczeń bez obciążenia nogi a także poleci stosowanie w rehabilitacji metod, jakimi są:

  • Pole elektromagnetyczne
  • Jonoforeza
  • Sonoforeza
  • Kinezyterapia

Dzięki tym zabiegom szybko wrócimy do normalnego funkcjonowania, zrehabilitujemy nasz staw kolanowy i znów będziemy mogli cieszyć się aktywnością fizyczną.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2015/02/kontuzja-kolana.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2015/02/kontuzja-kolana-150x150.jpgadminChorobykontuzja,rehabilitacjaDoskonale zdajemy sobie sprawę, że często wśród sportowców, dochodzi do uszkodzenia stawu kolanowego. Uszkodzenia tego typu mogą mieć różną postać, lecz na ogół są to skręcenia, stłuczenia, czy też naciągnięcia. Takie urazy wymagają konsultacji lekarskiej a także przeprowadzonej fachowo rehabilitacji. O taki uraz bardzo łatwo, albowiem nawet wystarczy źle...porady i testy