Najnowsze technologie, a zwłaszcza technologie elektroniczne negatywnie wpływają na jakość snu dzieci i młodzieży. Licznie prowadzone badania dowodzą, że dzieci, które tuż przed snem korzystają z elektronicznego sprzętu, tabletów, laptopów czy telefonów borykają się z gorszym snem. Dzieci częściej w nocy się budzą, zaś w dzień są bardziej senni.

Gorsza jakość snu

Dzieci i młodzież, które często korzystają z telefonów komórkowych cierpią na pogorszoną jakość snu. Niestety bardzo często szkodliwość oddziaływania urządzeń elektronicznych na organizm dziecka została współcześnie złagodzona,. Rzadko mówi się o szkodliwym działaniu elektronicznego sprzętu, a tymczasem oddziałuje on w bardzo dużym stopniu negatywnie.

Aby określić wpływ urządzeń elektronicznych na jakość snu przeprowadzono liczne badania. Niemalże 1200 uczniów wypełniło ankiety, w których przedstawiono dane określające jak często korzystają oni z telefonów komórkowych, oraz ile czasu przeznaczali na inne czynności między innymi naukę czy czytanie książek. W ankiecie padły również pytania dotyczące, co dzieci robią przed zaśnięciem.

Dzięki ankiecie udało się określić, iż młodzież każdego dnia ponad 2 godziny korzysta z komputerów, telefonów, czy też gier wideo. W efekcie spali około piętnaście minut krócej aniżeli osoby, które z urządzeń elektronicznych korzystały krócej. Najczęściej dzieci nadmiernie korzystające z telefonów spały niepełne osiem godzin na dobę.

Z kolei w ciągu dnia, nieadekwatna ilość snu oddziaływała negatywnie na samopoczucie i pogarszała pamięć i koncentrację. Osobom korzystającym ponad dwie godziny dziennie z telefonu w ciągu dnia towarzyszyła większa senność i rozdrażnienie.

Z przeprowadzonej ankiety wynikało również, że osoby, które więcej czasu spędzają na czytanie książek, czy też uprawianie sportu, zaś rzadko korzystają z komputera, śpią znacznie lepiej, zaś w dzień również czują się komfortowo.

Niedobory snu mogą prowadzić do depresji

Coraz większa ilość dzieci i młodzieży spędza wolny czas korzystając  z urządzeń elektronicznych. Niemalże trudno współczesnej młodzieży rozstać się z telefonem komórkowym. Tymczasem częste korzystanie z tego typu sprzętu nie tylko powoduje problemy ze snem. Dodatkowo prowadzi do:

  • Problemów z koncentracją
  • Braku skupienia uwagi
  • Ryzykiem depresji
  • Nadwagi

Jeżeli chcemy zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie dziecka, powinniśmy od najmłodszych lat dbać o model zachowania zdrowego snu. Warto również zaniechać używania urządzeń elektrycznych w sypialni dzieci.

Jak urządzenia elektroniczne wpływają na sen dzieci i młodzieży?https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/05/urzadzenia-elektryczne-a-sen.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/05/urzadzenia-elektryczne-a-sen-150x150.jpgMarcin P.SenGorsza jakość snu,Niedobory snu mogą prowadzić do depresji,sen dzieci i młodzieży,technologie elektroniczne negatywnie wpływają na jakość snu dzieci i młodzieży,wpływ urządzeń elektronicznych na senNajnowsze technologie, a zwłaszcza technologie elektroniczne negatywnie wpływają na jakość snu dzieci i młodzieży. Licznie prowadzone badania dowodzą, że dzieci, które tuż przed snem korzystają z elektronicznego sprzętu, tabletów, laptopów czy telefonów borykają się z gorszym snem. Dzieci częściej w nocy się budzą, zaś w dzień są bardziej senni. Gorsza...porady i testy