Czy to już koniec osobistej rejestracji nowonarodzonych dzieci? Okazuje się, że narodziny dziecka będziemy mogli zgłaszać w prosty sposób, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem Internetu. Wszystko to, dzięki projektowi Ministerstwa Cyfryzacji, który sejm RP przyjął bez poprawek.

Rejestracja narodzin dziecka

Do tej pory każde narodziny dziecka należało zgłosić osobiście stawiając się w Urzędzie. Od chwili przyjęcia i wejścia w życie nowej ustawy, nie będzie już to konieczne. W dotychczasowych przepisach pojawia się jeszcze jeden błąd, który wedle nowego projektu zostanie rozwiązany. Przepisy, które funkcjonowały do chwili obecnej wskazywały na brak parentyzacji, czyli mechanizmów, które jednoznacznie łączą rodziców i dziecko. Taka sytuacja sprawiała, że trudno było prowadzić statystyki publiczne, czy też realizować programy społeczne, między innymi program Rodzina 500 plus.

Zmiany w rejestracji

Na mocy ustawy Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło zmiany tupu:

  • Parentyzację – czyli połączenia rodziców i dziecka w numerze PESEL.
  • Zgłoszenie dziecka dzięki dokumentowi elektronicznemu – skutkiem, czego nadany rejestracja w Urzędzie i nadanie pesel, zostanie doręczone rodzicom w formie tradycyjnej lub cyfrowej.
  • Nadanie imienia dziecku w postaci dokumentu cyfrowego
  • Możliwość szybszego wykrycia błędów i przekazanie ich do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Projekt czeka na podpis prezydenta RP i wejdzie w życiu 1 maja 2018 roku.

Elektroniczna rejestracja narodzin dziecka - jak to zrobić?https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/05/dzeickorejestracjaonline-1180x502.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/05/dzeickorejestracjaonline-1180x502-150x150.jpgMarcin P.ZdrowieElektroniczna rejestracja narodzin dziecka,Jak elektronicznie zarejestrować narodziny dziecka?,Rejestracja narodzin dziecka,Zmiany w rejestracjiCzy to już koniec osobistej rejestracji nowonarodzonych dzieci? Okazuje się, że narodziny dziecka będziemy mogli zgłaszać w prosty sposób, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem Internetu. Wszystko to, dzięki projektowi Ministerstwa Cyfryzacji, który sejm RP przyjął bez poprawek. Rejestracja narodzin dziecka Do tej pory każde narodziny dziecka należało zgłosić osobiście stawiając...porady i testy