sen

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Długotrwały brak snu grozi nawet śmiercią, dlatego bardzo ważne jest aby umieć porządnie odpoczywać. Wbrew pozorom zbyt długi sen też nie jest zbyt dobry dla naszego zdrowia. Sen jest czasem regeneracji. Wiele procesów przebiega właśnie wtedy, gdy śpimy, na przykład  wzrost czy namnażanie komórek. W trakcie nocnego odpoczynku nasz organizm redukuje napięcie i przyswaja nowo zdobyte informacje, dlatego nie warto zarywać nocki przed egzaminem.

Co się dzieje podczas snu?

Podczas snu uaktywnia się nasz układ odpornościowy. Udowodniono, że osoby które się wysypiają rzadziej chorują i mają więcej energii. Wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na sen. Najwięcej potrzebują go niemowlęta a najmniej osoby w wieku produkcyjnym. Przeciętny sen dorosłego człowieka powinien trwać siedem do ośmiu godzin dziennie. Najczęściej jednak zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną. Niektórzy potrzebują go więcej, a inni czują się wyspani już po pięciu godzinach. Zdrowy sen jest regularny, co oznacza, że kładziemy się i budzimy o stałych porach. Z biologicznego punktu widzenia nie da się odespać nieprzespanej nocy ani wyspać się na zapas. Bardzo ważny jest w tym przypadku rytualizm.

Przed snem powinno się zrelaksować i wyciszyć, a przede wszystkim unikać oglądania telewizji, korzystania z laptopa czy telefonu. Niebieskie światło wytwarzane przez te urządzenia skutecznie hamuje produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zasypianie.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/05/8.jpeghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/05/8-150x150.jpegAneta R.Sensen,sen a zdrowie,zdrowy senSen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Długotrwały brak snu grozi nawet śmiercią, dlatego bardzo ważne jest aby umieć porządnie odpoczywać. Wbrew pozorom zbyt długi sen też nie jest zbyt dobry dla naszego zdrowia. Sen jest czasem regeneracji. Wiele procesów przebiega właśnie wtedy, gdy śpimy, na przykład...porady i testy