Melatonina, a sen – opinie

Melatonina, to jeden z kluczowych hormonów, który produkowany jest w naszym organizmie. Jego prawidłowe wydzielanie następuje w nocy. Najwięcej melaniny produkują organizmy dzieci. Po 30 roku życia można zaobserwować jego spadek, a po 65 roku niemal całkowity zanik. Miejscem produkcji melatoniny jest szyszynka. Niedobór melatoniny zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych może być dowodem na pojawienie się takich chorób jak depresja, czy schizofrenia. Sama melatonina natomiast ma wpływ na regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, czy cholesterolu.

Melatonina w śnie nie tylko wpływa na jego pojawienie się, ale i jakość. Prawidłowe stężenie melatoniny bowiem zmniejsza prawdopodobieństwo wybudzania się w nocy. Ponadto reguluje oddech, oraz ruchy gałek ocznych.

W dzisiejszych czasach jednak coraz trudniej nam o prawidłowy sen. Ciągłe przemęczenie, nieodpowiednia dieta i stres powoduje, że nie śpimy za dobrze, stąd mogą pojawić się zaburzenia poziomu melatoniny, dlatego też zaleca się przyjmowanie jej w tabletkach. Pytanie, czy to faktycznie pomaga? Czy środki z zawartością melatoniny są skuteczne?

Melatonina – jak dawkować?

Dawkowanie melatoniny, jak każdego innego leku powinien ustalić lekarz. Melatoninę należy przyjmować tuż przed snem. Wśród szczególnej grupy pacjentów są osoby niewidome, dlatego powinni przyjmować około 1,5 mg leku w godzinach wieczornych. Indywidualne potrzeby mają również pacjenci wykonujący prace zmianową.

Melatonina – opinie

W większości przypadków melatonina jest bardzo chwalona wśród konsumentów zwłaszcza jako lek nie dający konkretnych skutków ubocznych. W przypadku melatoniny jednak jak w innych specyfikach potwierdza się znaczenie „co za dużo do niezdrowo”, czyli długotrwałe przyjmowanie melatoniny może nie tylko uodpornić organizm na jego działanie, ale i na przykład powodować ból głowy. W sytuacji, gdy dana dawka przestaje być skuteczna, to lekarz może zalecić zwiększenie dawki melatoniny.

Przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie na dany składnik. Melatonina odradzana jest w przypadku kobiet w ciąży, oraz karmiących piersią. Niewolno także przekraczać zalecanej dawki.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W wielu przypadkach melatonina przepisywana jest pacjentom podróżującym, co wiąże się ze zmianami strefy czasowej. Wtedy zaleca się przyjmowanie melatoniny 2 dni przed wyjazdem, oraz 4 dni po przyjeździe do danego miejsca o stałej porze wyznaczonej przez lekarza.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/11/sen08.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/11/sen08-150x150.jpgadminSenbezsenność,jakość snu,melatonina,melatonina opinie,sen,suplementyMelatonina, to jeden z kluczowych hormonów, który produkowany jest w naszym organizmie. Jego prawidłowe wydzielanie następuje w nocy. Najwięcej melaniny produkują organizmy dzieci. Po 30 roku życia można zaobserwować jego spadek, a po 65 roku niemal całkowity zanik. Miejscem produkcji melatoniny jest szyszynka. Niedobór melatoniny zarówno w przypadku dzieci,...porady i testy