Dobre praktyki i rytuały wpływające na jakość snu?

O tym jak jakość snu ma wpływ na naszą kondycje fizyczną nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Dobry wypoczynek w nocy zapewnia nam gwarancje efektywności w ciągu dnia. Pytanie co rozumiemy pod pojęciem „dobra jakość snu”? Bo tu nie chodzi tylko o ilość godzin, ale i o to jak śpimy. Grunt, byśmy mogli zasypiać jak najszybciej, a w nocy nie budzić się niepotrzebnie. Ma to silny związek z poszczególnymi fazami snu, jeśli nasz sen jest prawidłowy, to one wszystkie zostaną zachowane.

Dziś jednak żyjemy szybko i intensywnie, pracujemy od rana do wieczora, jesteśmy notorycznie przemęczeni, a co najgorsze zestresowani. To powoduje przede wszystkim, że śpimy nieregularnie. A tak naprawdę dobry sen leży w naszych rękach. Wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka prostych nawyków – jakich?

Odpowiednia dieta

Czyli przede wszystkim zadbajmy o to, aby jeść nie później, niż dwie godziny przed snem. Produkty naszego ostatniego posiłku powinny być bogate w błonnik, wieczorem należy unikać przede wszystkim cukrów i tłuszczy. Chociaż białko jest jednym z najważniejszych składników dla naszego ciała, to musimy zwrócić uwagę, aby przy kolacji nie było go za dużo. W związku z tym najlepiej, gdy kolacja składa się z pełnoziarnistego, ciemnego pieczywa, płatków owsianych, warzyw, czy owoców. Unikaj także potraw pikantnych.

Jeśli chodzi o picie, to przed snem nie pij kawy, ani alkoholu, a herbatę czarną, najlepiej zamień na zieloną.

Zamień komputer na książkę

Niestety, światło zarówno z komputera, jak i telewizora zamiast usypiać, pobudza, przez co trudniej nam zasnąć. W związku z tym przed snem warto przeczytać ulubioną książkę przy delikatnym świetle. Możesz włączyć sobie przy tym relaksacyjną muzykę.

Świeże powietrze

Dlatego jeśli masz problem z zaśnięciem warto, zafundować sobie przed pójściem do łóżka choć półgodzinny spacer. Zadbaj również o to, aby pomieszczenie w którym śpisz było dokładnie wywietrzone.

Łóżko wyłącznie do spania

Dlatego jeśli nie możesz spać, to po prostu wstań i przejdź się po pokoju, lub poczytaj wyżej wspomnianą książkę. W łóżku nie jedz i nie oglądaj telewizji. Traktuj je wyłącznie jako miejsce do spania.

Tabletki nasenne?

W sytuacjach krytycznych można je przepisać, jednak najlepsze są te na bazie ziół. Jeśli chodzi o leki farmakologiczne, to zadbaj o to, by nie uzależnić od nich organizmu, gdyż wtedy działają krótkofalowo. Po stresującym dniu dobrym rozwiązaniem może być herbata z melisy.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/11/sen07.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2016/11/sen07-150x150.jpgadminSenjakość snu,nawyki,senO tym jak jakość snu ma wpływ na naszą kondycje fizyczną nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Dobry wypoczynek w nocy zapewnia nam gwarancje efektywności w ciągu dnia. Pytanie co rozumiemy pod pojęciem „dobra jakość snu”? Bo tu nie chodzi tylko o ilość godzin, ale i o to jak śpimy....porady i testy