Od kiedy poduszka ortopedyczna dla niemowląt?

Poduszka ortopedyczna, jak i jakakolwiek poduszka w ogóle, nie jest zalecana dla małych dzieci. Tak naprawdę jeśli mowa jest o poduszce ortopedycznej, to produkt ten jest zalecany w głównej mierze osobom dorosłym. Poduszka ortopedyczna może być oczywiście stosowana także u dzieci, ale tak naprawdę będą to nieco starsze dzieci, które są bardziej posunięte w rozwoju. Dlaczego niemowlętom nie należy wkładać do łóżeczka ani poduszek ortopedycznych ani też żadnych innych poduszek? Na pewno ze względów bezpieczeństwa i jest to podstawowa kwestia, a ponadto również z uwagi na wygodę.

Aspekt bezpieczeństwa stosowania poduszek u niemowląt

Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem, dla którego poduszka ortopedyczna nie powinna być wkładana do łóżeczka niemowlaka. Powodem ku temu jest fakt, iż niemowlak nie ma wykształconej umiejętności swobodnego przewracania się na boki, a tym samym istnieje pewne ryzyko przyłożenia twarzy do poduszki i uduszenia się. Mowa jest tutaj o tak zwanej śmierci łóżeczkowej. Poza tym także leżenie na takiej specjalistycznej poduszce jak i na każdej innej poduszce może spowodować przegrzanie organizmu dziecka. Dlatego też jest to kolejny z argumentów wskazujących na zaniechanie zwyczaju wkładania poduszki do łóżeczka niemowlaka. Jednocześnie też jeśli mowa jest o względzie bezpieczeństwa, to należy również wskazać na jeszcze jeden istotny aspekt, a mianowicie chodzi o to, że taka poduszka może stanowić dla malucha pierwszy stopień, po którym może on próbować wydostać się z łóżeczka i to także stanowi pewne niebezpieczeństwo.

Wygoda

Jeśli mowa o osobach dorosłych, to czymś naturalnym jest umieszczanie pod głową poduszki, chociaż nie każdy ją tak naprawdę stosuje. W odniesieniu do niemowlaków należy zatem wskazać na to, że ich układ nerwowy nie jest jeszcze odpowiednio ukształtowany. Tym samym niemowlaki nie potrafią jeszcze swobodnie obracać głowę w obie strony. Jeśli mają pod głową jakąkolwiek poduszkę, to stanowi ona dla nich nie tyle element wygody, co raczej przeszkodę. Skłania ona dziecko do tego, aby układać główkę tylko w jednej pozycji, tylko na jednym boku. To z kolei może powodować, że dziecko będzie doświadczone zjawiskiem plagiocefalii, czyli płaskiej główki.

Od kiedy poduszka ortopedyczna i czy jest ona niezbędna?

Skoro istnieje tyle przeciwwskazań do stosowania poduszek ortopedycznych u niemowlaków, to powstaje pytanie od kiedy tak naprawdę mogą być one stosowane? Jak najbardziej są to produkty przydatne i pozytywne, gdyż dzięki nim można

  • ukształtować właściwą postawę kręgosłupa
  • zapobiec od najmłodszych lat skrzywieniom kręgosłupa
  • zapobiec naciskowi na rdzeń kręgowy oraz napięciu mięśniowemu, które będzie negatywnie wpływało na komfort snu

Regres snu u dziecka

Oczywiście można zadać sobie pytanie o to, jakie istnieje powiązanie pomiędzy momentem, w którym warto i można umieścić w łóżku dziecka poduszkę ortopedyczną oraz regresem snu? Tenże regres snu nastąpi na pewno, ponieważ wynika on z rozwoju dziecka, zmian w układzie nerwowym, w organizmie, większej ciekawości zmieniającego się otoczenia. Taki regres snu u dziecka może nastąpić w wieku kilku miesięcy lub dopiero po pierwszym roku życia. poduszka ortopedyczna w swoim założeniu jest produktem, który może zwiększyć komfort snu, a tym samym jeśli znajdzie się ona w łóżku starszego dziecka, to może nieco złagodzić skutki owego regresu snu, który się pojawi. O regresie snu u dziecka przeczytasz więcej w tym artykule.

Poduszki ortopedyczne to profesjonalny produkt, który można i należy umieścić w łóżku dziecka, ale najwcześniej powinno to następować w wieku lat dwóch. Wcześniejsze stosowanie poduszek ortopedycznych, poduszek zwykłych, poduszek motylków, klinów oraz innych rodzajów poduszek tak naprawdę nie będzie miało nic wspólnego z korzyściami zdrowotnymi dla dziecka. Jest wręcz przeciwnie, takie poduszki mogą bowiem mieć pewne negatywne skutki dla zdrowia dziecka, a zwłaszcza dla zdrowia niemowlaka. Tym samym nawet jeżeli ktoś je bardzo mocno poleca, jeżeli ktoś ma jakieś pozytywne doświadczenia z takimi poduszkami ortopedycznymi, to niemowlakom na pewno nie powinno się ich wkładać do ich łóżeczek i kołysek.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/09/16916.jpeghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/09/16916-150x150.jpegadminPoduszkidzieci,dziecko,jak wybrać poduszkę dla dziecka,poduszka dla dziecka,poduszki medyczne dla dziecka,regres snu u dziecka,sen dzieciPoduszka ortopedyczna, jak i jakakolwiek poduszka w ogóle, nie jest zalecana dla małych dzieci. Tak naprawdę jeśli mowa jest o poduszce ortopedycznej, to produkt ten jest zalecany w głównej mierze osobom dorosłym. Poduszka ortopedyczna może być oczywiście stosowana także u dzieci, ale tak naprawdę będą to nieco starsze dzieci,...porady i testy