pilates

Pilates jest znany od początków XX wieku. Twórcą metody treningowej jak również i profesjonalnego sprzętu był Joseph Pilates, który przeniósł swoją działalność z Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Dlatego też można przypuszczać, że owe przenosiny spowodowały, iż pilates nie stał się od razu popularny w naszym kraju.

W XX wieku tak naprawdę nikt w Polsce nie słyszał o takiej formie ćwiczeń. Jednakże tak naprawdę należy to uznać za stratę, ponieważ pilatesu nie można postrzegać tylko i wyłącznie jako formy ćwiczeń, ale jako sposób na zadbanie o siebie, o swoją kondycję oraz swoje zdrowie. Dzięki ćwiczeniom pilates można mówić o realnej poprawie swojego zdrowia, samopoczucia. Szczególnie należy to odnieść do takich aspektów jak:

  • wzmocnienie różnych partii mięśniowych, w tym głównie mięśni głębokich
  • nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała
  • nauka prawidłowego oddychania, co ma wpływ na całokształt zdrowia
  • szybsza rekonwalescencja po przebytych urazach mechanicznych

Początki pilatesu w naszym kraju

Mimo tego, że pilates ma już stuletnią historię, to jednakże jego początki w naszym kraju są związane dopiero z rokiem 2000. Należy tutaj wskazywać na dwie prekursorki pilatesu. Izabela Stasiakowska jest osobą, która stworzyła w roku 2001 profesjonalne kursy dla instruktorów pilatesu, która w Krakowie założyła profesjonalne studio Open Mind. Drugą z tych prekursorek jest absolwentka warszawskiego AWF-u, pani Mariola Bojarska-Ferenc. Tu z kolei należy mówić o popularyzacji pilatesu w mediach. Pani Mariola to dziennikarka, która pracowała w programie śniadaniowym „Pytanie na śniadanie” i dzięki temu właśnie można było mówić o możliwości szerokiego propagowania pilatesu oraz innych form fitness.

Pilates współcześnie

Rozwój pilatesu w naszym kraju przebiegał bardzo sprawnie i dynamicznie. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo powszechną formą ćwiczeń, na którą decyduje się sporo osób. Mamy do czynienia z bardzo dobrze wyposażonymi studiami pilates, z bardzo dobrą dostępnością do odpowiednich zajęć jak również z bardzo dobrze wyszkolonymi instruktorami. Ponadto również dzisiaj mamy do czynienia z o wiele wyższą świadomością konieczności zadbania o swoją kondycję oraz zdrowie, a pilates wpisuje się doskonale w koncepcję właściwej dbałości o te aspekty.

Pilates to aktywność fizyczna, która nie wymaga odznaczania się dobrą kondycją, umiejętnościami i wiedzą. Wymaga tylko zaangażowania, dokładności, a więc jest to dosyć uniwersalna forma ćwiczeń, przeznaczona dla każdego.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2019/04/GettyImages-Pilates-Woman-gofotograf-1024x673.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2019/04/GettyImages-Pilates-Woman-gofotograf-150x150.jpgAneta R.Pilatespilates,ruch,sport,zdrowiePilates jest znany od początków XX wieku. Twórcą metody treningowej jak również i profesjonalnego sprzętu był Joseph Pilates, który przeniósł swoją działalność z Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Dlatego też można przypuszczać, że owe przenosiny spowodowały, iż pilates nie stał się od razu popularny w naszym kraju. W XX wieku tak...porady i testy