Na początku dziecko powinno poświęcać na sen zdecydowaną część doby. Jednakże tak naprawdę już od najmłodszych lat należy poświęcać czas, aby dziecko nauczyć pewnych stałych nawyków związanych ze snem. To pozwoli ograniczyć pewne nieprzyjemne skutki związane z takim zjawiskiem, jakim jest chociażby regres snu. Czym on jest i czy ów regres snu będzie dotyczył każdego dziecka? Zasadniczo każdego, aczkolwiek na pewno może ten regres przebiegać w dosyć różnorodny sposób. Sam regres jest zjawiskiem, które sprowadza się do wystąpienia kryzysu we śnie dziecka. Nie jest to zatem nic innego jak pogorszenie jakości snu dziecka. Sam regres może potrwać kilka dni, kilka tygodni lub nawet nieco dłużej. Związane są z nim inne zachowania dziecka, do których zaliczymy:

  • brak apetytu
  • apatia
  • zwiększona płaczliwość
  • chęć stałego przebywania w ramionach matki, potrzeba tulenia, noszenia na rękach,

Skąd się bierze regres snu u dziecka?

Bardzo ważnym jest zadanie pytania o to, czym właściwie jest ów regres snu u dziecka i skąd to zjawisko się bierze? Regres snu jest bezpośrednio powiązany z wchodzeniem dziecka w nowy etap jego rozwoju. Tak więc tenże regres tak naprawdę może mieć miejsce w bardzo różnych momentach życia dziecka. Jest ono ciekawe świata, poznaje nowe umiejętności, możliwości, nowe miejsca, rzeczy, ludzi, a to wszystko wpływa właśnie na sen, na jego spokój. Mimo tego, że regres snu u dziecka rocznego jak i w każdym innym wieku jest czymś naturalnym, to jednakże na pewno nie można powiedzieć, że należy bezczynnie przyglądać się temu zjawisku nie podejmując żadnych istotnych działań mających na celu poprawę tejże sytuacji i poprawę jakości snu. Takie działania bezwzględnie należy podjąć jak najszybciej.

Metody stosowane w walce z regresem snu u rocznego dziecka

Działania, które są podejmowane, powinny oczywiście być bardzo delikatne. Nie można na pewno na siłę dziecka zmuszać do tego by zasnęło, na pewno nie należy na niego krzyczeć, a tym bardziej w jakikolwiek sposób go karać. Na pewno również nie ma na to zjawisko jakiejś jednej skutecznej metody, jakiegoś jednego skutecznego rozwiązania, które w każdym przypadku przyniesie wymierny i pożądany skutek. Należy przyjąć do wiadomości, że w każdym przypadku jest to zjawisko przejściowe i tym samym należy w pewnym zakresie na to pozwolić. Z drugiej strony należy dziecku postawić pewne granice, przedstawić określone zasady tak by nie wpadało ono w złość, a jednocześnie też aby wiedziało co może, a czego mu nie wolno. Bardzo dużym i poważnym błędem by było wprowadzenie bardzo dużych i nagłych zmian w planie dnia dziecka. Takie działanie bowiem zazwyczaj będzie przynosiło efekty wręcz odwrotne do zamierzonych. Dziecko w tym czasie powinno mieć poczucie bezpieczeństwa, gdyż nawet ono samo nie ma pełnej świadomości tego, co się dzieje i nie ma bezpośredniego wpływu na to, że po prostu nie chce mu się w danym momencie spać. Rodzice wobec takiego problemu powinni sami zachować pełen spokój, który będzie emanował na dziecko.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/12/regres-snu-u-rocznego-dziecka-jak-sobie-z-nim-radzic-1-1024x681.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/12/regres-snu-u-rocznego-dziecka-jak-sobie-z-nim-radzic-1-150x150.jpgMarcin P.Senapatia,bezsenność,brak apetytu,regres snu,regres snu u dziecka,sen,walka z regresem snu,zdrowy senNa początku dziecko powinno poświęcać na sen zdecydowaną część doby. Jednakże tak naprawdę już od najmłodszych lat należy poświęcać czas, aby dziecko nauczyć pewnych stałych nawyków związanych ze snem. To pozwoli ograniczyć pewne nieprzyjemne skutki związane z takim zjawiskiem, jakim jest chociażby regres snu. Czym on jest i czy...porady i testy