problemy ze snem

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych sklasyfikowała problemy ze snem jako chorobę o sygnaturze F51, czyli nieograniczone zaburzenia snu, a także G47 dotyczące ogólnych zaburzeń snu. Zaburzenia dotyczą dysfunkcji, które dotyczą zarówno snu jak i jego długości. Najpopularniejszymi zaburzeniami są: bezsenność, bezdech senny, narkolepsja. To właśnie one wpływają na jakość naszego snu, zakłócają funkcjonowanie człowieka w czasie dnia, a także powodują spadek samopoczucia. W chwili kiedy bezsenność trwa dłużej aniżeli trzy tygodnie uznana jest za chorobę.

Sen odpowiada za samopoczucie i energię

Każdy z nas pragnie cieszyć się z długiego i dobrej jakości snu, ponieważ to on wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia, dostarcza nam energii, dobrego nastroju i chęci do działania. Niestety wiele osób cierpi na bardzo poważne zaburzenia snu. Do najpowszechniejszych zaliczyć można:

  • dyssomnie czyli tego typu zaburzenia snu, jakie to charakteryzują się nieprawidłową ilością, jakością oraz czasem trwania snu. Najczęściej ich przyczyną jest bezsenność, hipersomnia, czyli nadmierna senność, narkolepsja, a także zaburzenia rytmów okołodobowych.
  • parasomnie określane jako zaburzenia snu, które występują w trakcie jego trwania. Pojawiają się w czasie wybudzania bądź też zasypiania. Dużą rolę odgrywają tutaj lęki senne, koszmary nocne, czy też mówienie przez sen.
  • zaburzenia snu w przebiegu schorzeń psychicznych w których pojawia się bezsenność w wyniku depresji bądź też innych chorób psychicznych.

Zaburzenia snu utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Bezsenność i inne kłopoty ze snem sprawiają, że nasz organizm nie odpoczywa. W ciągu dnia czujemy się niewyspani, zmęczeni, borykamy się ze złym samopoczucie. Bardzo często tego typu zaburzenia związane są ściśle ze stresem, dyskomfortem psychicznym i problemami dnia codziennego. Narastający w nas stres ujawnia się głównie po zapadnięciu zmroku. Wówczas staje się on jeszcze bardziej intensywny, problemy dnia codziennego wracają ze zdwojoną siłą, a kiedy kładziemy się do łózka uniemożliwiają nam zasypianie. Co więcej często powracają do nas w postaci koszmarów, powodując budzenie się w nocy i złą jakość snu.

Problemy ze snemhttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/05/sen.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/05/sen-150x150.jpgAneta R.Senbezsenność,problemy ze snem,senMiędzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych sklasyfikowała problemy ze snem jako chorobę o sygnaturze F51, czyli nieograniczone zaburzenia snu, a także G47 dotyczące ogólnych zaburzeń snu. Zaburzenia dotyczą dysfunkcji, które dotyczą zarówno snu jak i jego długości. Najpopularniejszymi zaburzeniami są: bezsenność, bezdech senny, narkolepsja. To właśnie one wpływają na...porady i testy