skala jakości snu

Medycyna wykorzystuje skale jakości snu, aby skutecznie i efektywnie leczyć zaburzenia związane ze snem. Naturalnie lekarz może wykorzystać autorską skalę w pracy z pacjentem, jednakże bardzo często wykorzystuje się Kwestionariusz Jakości Snu Pittsburgh.

Diagnostyka zaburzeń snu

Kwestionariusz Jakości Snu Pittsburgh wykorzystywany jest w diagnostyce kłopotów ze snem. Badania ocenia się z jego pomocą w określonej skali, która to obrazuje prawdziwość twierdzeń, które dotyczą wielu różnorodnych elementów naszego snu. Poszczególne wartości sumuje się, zaś wynik można wykorzystać w określeniu problemu i rozpocząć jego leczenie.

Kwestionariusz jakości snu Pittsburgh – co pozwala zbadać?

Stosując kwestionariusz masz szansę zbadać aż siedem składowych jakości naszego snu. Warto wymienić tutaj:

  • subiektywną jakość snu,
  • czas potrzebny do zaśnięcia,
  • czas trwania snu,
  • efektywność snu,
  • zaburzenia snu,
  • zażywanie leków nasennych
  • trudności w funkcjonowaniu w ciągu dnia

Ów kwestionariusz składa się z kilku części i zawiera pytania, na które pacjent mający problemy ze snem powinien szczerze odpowiedzieć. Ważne są tutaj codzienne obserwacje. Określenie ile czasu dziennie śpimy, czy czujemy energię po wstaniu z łóżka, czy też może w nocy często się budzimy, lub borykamy  z innymi problemami, które nie pozwalają nam spokojnie przespać całej nocy. Tego typu kwestionariusz prowadzi się regularnie przez cztery tygodnie. Lekarz na jego podstawie może określić co jest powodem niespokojnego snu i zalecić skuteczne leczenie.

Skala jakości snu https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/01/problemy-ze-snem-jak-spac-zeby-sie-wyspac_3371805.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/01/problemy-ze-snem-jak-spac-zeby-sie-wyspac_3371805-150x150.jpgAneta R.Senkłopoty ze snem,skala jakości snu,zdrowy senMedycyna wykorzystuje skale jakości snu, aby skutecznie i efektywnie leczyć zaburzenia związane ze snem. Naturalnie lekarz może wykorzystać autorską skalę w pracy z pacjentem, jednakże bardzo często wykorzystuje się Kwestionariusz Jakości Snu Pittsburgh. Diagnostyka zaburzeń snu Kwestionariusz Jakości Snu Pittsburgh wykorzystywany jest w diagnostyce kłopotów ze snem. Badania ocenia się z...porady i testy