proste ćwiczenia

Przy odczuwalnym bólu kręgosłupa można spróbować przeprowadzić rehabilitację we własnym domu wybierając ćwiczenia z ogólnodostępnych puli, a także posiłkując się odpowiednimi, łatwymi do kupienia dodatkami, jak np. ortopedyczna poduszka. Najczęściej spotykanym problemem są dolegliwości ze strony dolnego odcinka pleców. Wynikają najczęściej z niepoprawnej postawy lub kontuzji sportowych.

W tym przypadku rehabilitacja powinna opierać się głównie na rozluźnieniu tej części ciała, wzmocnieniu mięśni nóg brzucha i pleców. Niektóre ćwiczenia lub pozycje mogę potęgować ból, w takim wypadku nie wykonuj ich. Powinno unikać się podnoszenia dużych ciężarów, wykonywania brzuszków z wyprostowanymi nogami oraz unoszenia obu nóg naraz podczas leżenia.

prosta rozgrzewka
Proponowana lista ćwiczeń:

    • Pozycja dziecka – na początku należy przejść do klęku, a następnie siadu na piętach. Kolejnym krokiem jest położenia tułowia na kolanach i wyciągnięcie wyprostowanych rąk jak najdalej nie tracąc przy tym kontaktu z piętami. W ten sposób rozciąga się odcinek lędźwiowy. W tej pozycji powinno się wytrzymać około minuty.
      Koci grzbiet – W pierwszej kolejności wykonuje się klęk rozstawiając kolana na szerokość bioder. Następnie dochodzi podpór rękami na szerokość barków. W takim wariancie na przemian zaokrągla się pozycję patrząc w dół oraz rozluźniamy brzuch pozwalając plecom opaść i unosząc przy tym głowę. W każdym z tych dwóch etapów trzeba wytrzymać kilka sekund.
    • Mostek – Na początku koniecznie jest położenie się na plecach, a w dalszym etapie ugięcie nóg w kolanach i podciągnięcie stóp jak najbliżej pośladków. W finalnym etapie pozostaje wypchnąć biodra do góry wykonując mostek i zatrzymać się na kilka sekund. Po tym czasie należy opuścić biodra, poprawić pozycję i wykonać to ćwiczenie ok. 10 razy.
    • Kołyska – Podobnie jak w poprzednich ćwiczeniach, należy położyć się na plecach. Kolana powinno się objąć rękami i przyciągnąć je do klatki. W końcowej fazie wykonuje się ruch charakterystyczny dla kołyski bujając się jak najbardziej głęboko. Im dokładniej zostanie wykonane to ćwiczenie, tym bardziej rozmasuje się cały kręgosłup. To ćwiczenie także najlepiej jest przeprowadzić w kilku seriach. Jeśli podłoże jest zbyt twarde i wywołuje ból można skorzystać z pomocy specjalnych małych materaców przeznaczonych do ćwiczeń.

Na ćwiczenia wystarczy kwadrans

Wykonanie tych ćwiczeń nie powinno zająć więcej niż 15 min. Zatem warto pomyśleć o zadbaniu o kręgosłup podczas jednej z najdłuższych faz – snu. Do tego celu idealnie sprawdzi się poduszka ortopedyczna. Są przeznaczone do odpowiedniego korygowania ciała podczas leżenia. Wykonane są zgodnie z wytycznymi ortopedycznymi. W związku z tym powodują właściwe wsparcie jednego lub kilku określonych części ciała. Przekłada się to na optymalne bezpieczeństwo oraz zdrowy odpoczynek osoby, która na nich śpi. Należy pamiętać, że niezbędne jest odpowiednie dopasowanie poduszki do swoich predyspozycji odnośnie snu – spanie na brzuchu, plecach lub boku.

Rehabilitacja w domuhttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2014/09/rehabilitacja-1024x564.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2014/09/rehabilitacja-150x150.jpgadminZdrowiekontuzja,rehabilitacja,zdrowiePrzy odczuwalnym bólu kręgosłupa można spróbować przeprowadzić rehabilitację we własnym domu wybierając ćwiczenia z ogólnodostępnych puli, a także posiłkując się odpowiednimi, łatwymi do kupienia dodatkami, jak np. ortopedyczna poduszka. Najczęściej spotykanym problemem są dolegliwości ze strony dolnego odcinka pleców. Wynikają najczęściej z niepoprawnej postawy lub kontuzji sportowych. W tym przypadku...porady i testy