Dysplazja szyjki macicy jest to stan przedrakowy. To ona może się przekształcić w raka szyjki macicy, ale nie musi. Jest to drugi, od razu po raku piersi najbardziej złośliwy nowotwór u kobiet. Ryzyko to jednak zależy od zaawansowania stopnia zmiany. Dlatego im szybciej to schorzenie czyli dysplazja szyjki macicy będzie rozpoznane, tym szanse na wyleczenie są większe. Jakie są więc objawy i przyczyny tej dysplazji? Oraz na czym polega jej leczenie?

Dysplazja szyjki – objawy i leczenie

Dysplazja szyjki macicy inaczej zwana jest śródnabłonkową bądź wewnątrzbłonkową neoplazją szyjki macicy. Niesie za sobą zmiany nieprawidłowe w budowie tkanki macicy szyjnej. Właśnie te zmiany mogą przekształcić się w nowotwór szyjki macicy poprzez zezłośliwienie. Ryzyko zajścia takiej sytuacji zależy od zaawansowania dysplazji. Do zmian zaliczamy: zmiany stopnia dużego (HG – CIN), zmiany stopnia małego (w terminologii medycznej – CIN1), gruczołowy rak in situ, śródnabłonkowa neoplazje dużego i średniego stopnia ( odpowiednio CIN2 i CIN3). Dysplazja szyjki macicy często jest wynikiem zakażenia przewlekłego onkogennymi typami (związane są z rozwojem nowotworowym) brodawczego wirusa ludzkiego (HPV).

Największa możliwość wystąpienia zmian przednowotworowych (w tym też raka szyjki macicy) wykazuje typ szesnaście i osiemnaście wirusa HPV. Znane są także przypadki wywołane typami nieonkogennymi jeśli chodzi o dysplazję szyjki macicy. Schorzenie to zwykle przebiega bezobjawowo. Czasami jednak mogą wystąpić plamienia po odbytym stosunku bądź upławy.

Aneta R.Zdrowiedysplazja szyjki macicy,ginekologia,macica,zdrowieDysplazja szyjki macicy jest to stan przedrakowy. To ona może się przekształcić w raka szyjki macicy, ale nie musi. Jest to drugi, od razu po raku piersi najbardziej złośliwy nowotwór u kobiet. Ryzyko to jednak zależy od zaawansowania stopnia zmiany. Dlatego im szybciej to schorzenie czyli dysplazja szyjki macicy...porady i testy