hipersomnia

Hipersomnia dotyczy zaburzeń snu, a konkretnie polega na zbyt długim czasie snu, bądź też pojawiającej się w ciągu dnia senności. O zaburzeniu mówimy jeżeli czas snu przekracza 10 godzin w ciągu doby, zaś nadmierna senność osiąga 10 punktów w skali senności Epworth. Z kolei jeżeli przekracza ona 15 punktów można mówić o patologicznej senności.

Częste zaburzenia snu

Przeprowadzone badania dowiodły, że w krajach rozwiniętych senność towarzysząca nam w ciągu dnia jest dolegliwością zdrowotną. Nadmierna senność powoduje zaburzone funkcjonowanie w czasie dnia a odczuwa ją około 25 % badanych osób dorosłych. Tego typu zaburzenia mogą nieść wiele negatywnych skutków w naszym życiu i są tak samo groźne jak niedobór snu. Zaburzenie snu w postaci hipersomni prowadzą do trudności w pracy, szkole, życiu codziennym, a także do chorób, w tym zaburzeń metabolizmu, cukrzycy i otyłości. Osoby cierpiące na to schorzenie częściej piją kawę, palą papierosy, a przez używki negatywnie wpływają na stan zdrowia i samopoczucia. Co więcej nadmierna senność staje się często również przyczyną wypadków.

 Dlaczego chce nam się ciągle spać?

Najczęstszą przyczyna snu w ciągu dnia są zaburzenia snu w nocy. Jeżeli kładziemy się późno spać, jesteśmy przemęczeni, cierpimy na bezsenność w nocy, wówczas w ciągu dnia pojawiają się problemy. Niekiedy zaburzenia snu są ściśle związane z zaburzeniami psychicznymi, depresją czy chorobami neurologicznymi.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/12/44.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/12/44-150x150.jpgAneta R.Chorobyhipersomnia,nadmierna senność,sen,zaburzenia snuHipersomnia dotyczy zaburzeń snu, a konkretnie polega na zbyt długim czasie snu, bądź też pojawiającej się w ciągu dnia senności. O zaburzeniu mówimy jeżeli czas snu przekracza 10 godzin w ciągu doby, zaś nadmierna senność osiąga 10 punktów w skali senności Epworth. Z kolei jeżeli przekracza ona 15 punktów...porady i testy