sen a choroby

Zaburzenia snu dotyczą szerokiej grupy osób. Dlaczego nie możemy spać? Jakie są powody, że towarzyszy nam bezsenność? Warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami i chorobami zaburzeń snu, a także sposobami ich leczenia.

Zaburzenia snu mogą dotyczyć nieprawidłowego czasu trwania snu lub niepożądanych zachowań występujących w jego trakcie. Jest to bardzo poważny problem kliniczny, który odbija się na codziennym funkcjonowaniu chorego, niekiedy uniemożliwiając mu prowadzenie normalnej aktywności życiowej. Zobacz, jakie są rodzaje zaburzeń snu, poznaj ich przyczyny oraz sposoby leczenia. Dodatkowym problemem jest fakt, że zaburzenia snu są chronicznym schorzeniem.

Jak możemy podzielić zaburzenia snu?

  • organicznie zaburzenia snu (G47) – które to uznaje się za objaw schorzenia somatycznego, lub psychicznego.
  • nieorganiczne zaburzenia snu (F51) – są wynikiem zaburzeń emocjonalnych. Mogą to być między innymi: bezsenność nieorganiczna, somnambulizm, lęki nocne, koszmary senne.

Choroby, które odpowiadają bezsenności

  • bezsenność – diagnozowana jest w sytuacji, kiedy dana osoba ma ciągłe problemy z zaśnięciem, lub też często budzi się w nocy. Jeżeli sytuacja trwa dłużej niż 3 tygodnie, możemy mówić o bezsenności chronicznej. Jej następstwami mogą być: depresja, stany lękowe.
  • hipersomnia – bardzo długi sen, który trwa powyżej 9 godzin. Nadmierna senność pojawia się również w ciągu dnia.
  • narkolePsja to schorzenie, które ma kilka głównych objawów. Są to napady senności, senność występująca kiedy sytuacja wymaga skupienia, nagły spadek ciśnienia krwi, omamy senne, paraliż przysenny.
  • zaburzenia rytmu snu i czuwania – oznaczające zaburzenia zegara biologicznego. To brak synchronizacji rytmu snu z wymogami otoczenia. Może być spowodowany pracą na zmiany, lub zmianą strefy czasowej.
  • zaburzenia rytmu snu i czuwania – rodzaj dyssomnii, który występuje na skutek zaburzeń w funkcjonowaniu wewnętrznego zegara biologicznego. Polega na braku synchronizacji między własnym rytmem snu a wymogami otoczenia. Często powodowana przez zmianę stref czasowych lub pracę zmianową.
https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/10/sen.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2017/10/sen-150x150.jpgAneta R.Chorobychoroby a sen,sen,zaburzenia snuZaburzenia snu dotyczą szerokiej grupy osób. Dlaczego nie możemy spać? Jakie są powody, że towarzyszy nam bezsenność? Warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami i chorobami zaburzeń snu, a także sposobami ich leczenia. Zaburzenia snu mogą dotyczyć nieprawidłowego czasu trwania snu lub niepożądanych zachowań występujących w jego trakcie. Jest to bardzo poważny...porady i testy