Każdy z nas ma swój indywidualny sposób na zasypianie oraz ulubione pozycje, w jakich śpi nam się najlepiej i najspokojniej. Większość badań wskazuje jednak na to, że najlepszą oraz zdecydowanie ulubiona pozycja do spania w ogóle jest tak zwana pozycja embrionalna, w której nogi masz podwinięte, a sam czy sama leżysz na boku. Ta pozycja jest naszą jakby „domyślną”, w której czujemy się tak bezpiecznie, jak – dosłownie – w łonie matki. Ta pozycja jednak nie tylko jest dobra ze względu na poczucie bezpieczeństwa, a więc spokojny, mocny sen – ułatwia także oddychanie, przeciwdziała pojawianiu się refluksu, pojawiającego się najczęściej u osób śpiących na plecach, a także obniża skłonność do chrapania. To także jedna z najlepszych pozycji do spania dla kobiet ciężarnych.

Jak wygodnie ułożyć się w pozycji embrionalnej?

Jeśli dotychczas nie próbowałeś spać w tej jednej, konkretnej pozycji, warto ja wypróbować dla swojego dobrego samopoczucia. Zanim się ułożysz powinieneś pamiętać o odpowiednim rozłożeniu ciężaru ciała, w taki sposób, żeby epicentrum nie znajdowało się w miejscu ramion, ponieważ zaczną mrowieć i drętwieć,  a to uczucie ciężko zaliczyć do przyjemnych. Najprościej skrzyżowane ramiona przytulić do siebie. W tej pozycji powinny zostać proste plecy, dlatego jeśli lubisz spać w ten sposób, najwygodniej będzie ci w łóżku z termoelastycznym materacem, dopasowującym się do kształtu ciała.

Lewa czy prawa – na której stronie się układać?

Pozornie może się wydawać, że wybranie do spania jednej albo drugiej strony nie ma większego znaczenia. Otóż – ma i to niebagatelne, ponieważ zwykle leżenie przez długi czas na lewym boku może powodować nadmierne obciążanie serca, inni z kolei są zdania, że wybieranie jakiejś konkretnej strony do spania nie ma najmniejszego znaczenia, znajdują się również tacy, którzy uważają, że spanie właśnie na lewej stronie jest zdrowsze niż na prawej, o ironio, również ze względu na serce.

Co mówi o tobie sposób spania?

Podobno sposób, w jaki śpimy, również ma znaczenie. Spanie w pozycji embrionalnej świadczy o szukaniu strefy bezpieczeństwa, relaksu i komfortu i zdarza się najczęściej osobom pracującym pod spora presją i w dużym stresie. Im bardziej poszukujesz wycieszenia i komfortu, tym bardziej będziesz dążyć do zwinięcia się w rodzaj kłębka. Nie można jednak przesadzać, ponieważ nadmiernie zaokrąglone plecy nie będą niczym dobrym dla twojego zdrowia. O osobach śpiących w ten sposób mówi się, że lubią porządek, są zwykle też zorganizowane i skrupulatne, czasem jednak za często się zamartwiają.

Czy pozycja embrionalna jest najlepsza do zasypiania?https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/01/pozycja-embrionalna.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2018/01/pozycja-embrionalna-150x150.jpgMarcin P.Senjak dobrze spać,jak spać,jaka pozycja do spania,pozycja do spania,pozycja embrionalna,spanie,spanie na boku,wygodna pozycja snuKażdy z nas ma swój indywidualny sposób na zasypianie oraz ulubione pozycje, w jakich śpi nam się najlepiej i najspokojniej. Większość badań wskazuje jednak na to, że najlepszą oraz zdecydowanie ulubiona pozycja do spania w ogóle jest tak zwana pozycja embrionalna, w której nogi masz podwinięte, a sam czy...porady i testy