chrapanie podczas snu

Otóż tak. Gdy występuje wraz z bezdechem może oznaczać występowanie poważnych dolegliwości, które mogą nawet zagrażać życiu chrapiącej osoby.

Co oznacza chrapanie?

Chrapanie to pierwszy objaw tak zwanego obturacyjnego bezdechu sennego, w skrócie OBS. Szacuje się, iż to schorzenie dotyczy 4 procent mężczyzn, głównie po 30 roku życia i 2 procent kobiet.

Co to jest OBS?

Obturacyjny bezdech senny polega na występowaniu powtarzających się w czasie snu bezdechów i spłyceń oddychania. Bezdech jest całkowitym zamknięciem gardła podczas snu, zaś spłycenie zaledwie częściowym. Powoduje to między innymi przerwy w dopływie powietrza do płuc, zaś to skutkuje niedotlenieniem, przyspieszeniem czynności i zaburzeniami pracy serca i znacznego wzrostu ciśnienia krwi. W takiej sytuacji organizm nie może odpocząć w trakcie snu, wręcz przeciwnie.

Skutki nieleczonego bezdechu sennego

Wykazano, iż OBS jest powodem zaburzeń w metabolizmie organizmu. Nieleczony może przyczyniać się do powstawania wielu poważnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze czy zawał serca oraz arytmii serca. U wielu osób kończy się udarem mózgu, niewydolnością serca i nerek, a nawet zgonem podczas snu.

Czy chorują jedynie osoby otyłe?

W większości tak, jednakże osoby o prawidłowej masie ciała także mogą mieć z tym problemy. Chrapaniu i bezdechom w dużej mierze sprzyjają problemy laryngologiczne typu powiększone migdałki, polipy czy skrzywiona przegroda nosowa. W niektórych przypadkach skłonności do tego typu zachowań są uwarunkowane genetycznie. Bez wątpienia spanie na wznak nie pomaga w walce z tymi przypadłościami, gdyż sprzyja ono zapadaniu się miękkich części gardła i chrapaniu. Podczas snu w takiej pozycji wiotczeją mięśnie, w tym również i mięśnie utrzymujące drożność gardła. Alkohol, w szczególności ten wypity najwcześniej dwie godziny przed snem, oraz leki nasenne dodatkowo obniżają napięcie mięśni.

Sposoby na chrapanie

Wbrew pozorom warto wypróbować wszelkie znalezione, czy też usłyszane, sposby na chrapanie. Nie dość, że mogą spowodować iż osoba chrapiąca w końcu porządnie się wyśpi, to i osobom z nią mieszkającym będzie się spało zdecydowanie lepiej.

Ponadto należy udać się na konsultacje laryngologiczną i wykonać badanie polisomnograficzne, by wykluczyć poważniejsze choroby. Bardzo ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała, szczególnie w przypadku występowania tak zwanego chrapania pierwotnego. Utrata nawet 3 kg zmniejszy chrapanie. Należy zastanowić się nad zmianą nawyków i próbą spania na boku lub na brzuchu. Unikanie picia alkoholu kilka godzin przed snem, zerwanie z paleniem wyrobów tytoniowych i zaprzestanie brania leków nasennych również może okazać się w tym przypadku pomocne. Farmakologiczne sposoby na chrapanie, czyli plastry i krople, mają efekt placebo, a ich skuteczność nie została nigdy udowodniona. Spraye do nosa mogą okazać się jednak pomocne, zaś najlepszą metodą leczenia chrapania i bezdechu jest stosowanie aparatu tzw. protezy powietrzne, który zakłada się do snu.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2015/02/sposoby-na-chrapanie-1024x564.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2015/02/sposoby-na-chrapanie-150x150.jpgadminChorobychoroby,chrapanie,zdrowieOtóż tak. Gdy występuje wraz z bezdechem może oznaczać występowanie poważnych dolegliwości, które mogą nawet zagrażać życiu chrapiącej osoby. Co oznacza chrapanie? Chrapanie to pierwszy objaw tak zwanego obturacyjnego bezdechu sennego, w skrócie OBS. Szacuje się, iż to schorzenie dotyczy 4 procent mężczyzn, głównie po 30 roku życia i 2 procent...porady i testy