Smartbandy z funkcją monitorowania snu - czy warto

Chciałbyś się dowiedzieć, czy Twój sen rzeczywiście jest prawidłowy? Zastanawiasz się, w jaki sposób poznać czas trwania poszczególnych faz Twojego snu – ale w domowych warunkach? Tak, niektóre smartbandy mają już taką możliwość – potrafią monitorować jakość snu. Tylko czy na pewno to narzędzie sprawdzi się w roli “kontrolera snu”?

Co składa się na prawidłowy sen dorosłego człowieka?

Chcąc analizować własny sen, dobrze jest wiedzieć, jakie fazy się na niego składają. Człowiek nie śpi jednostajnym snem przez całą noc. Sen zaczyna się od fazy zasypiania – pod zamkniętymi powiekami występują ruchy gałek ocznych, a mięśnie powoli przechodzą w stan spoczynku. W tej fazie bardzo łatwo jest się obudzić i wrócić do normalnego funkcjonowania. 

Kolejną fazą jest przejście do płytkiego snu. Jest to bardzo ważna faza, która umożliwia przygotowanie do wejścia w fazę głębokiego snu. Płytki sen charakteryzuje się zatrzymaniem ruchów gałek ocznych i widocznym spowolnieniem pracy serca. Ponadto charakterystycznie spada temperatura ciała. 

Następnie organizm przechodzi w fazę NREM czyli wspomniany już głęboki sen. Będąc w tej fazie najtrudniej o szybkie wybudzenie – nagłe zerwanie się z łóżka skutkuje wtedy dezorientacją, ponieważ mózg wykazuje wtedy najniższą aktywność. Po prostu w fazie głębokiego snu krew odpływa z mózgu do mięśni, sprawiając, że organizm jeszcze lepiej odpoczywa i się regeneruje. 

Ostatnią fazą jest faza REM. To właśnie ona odpowiedzialna jest za sny – głównie dlatego, że mózg wykazuje w tym czasie największą aktywność. Charakterystyczne dla tej fazy jest bardzo szybkie poruszanie gałkami ocznymi. Zupełnie inaczej zachowuje się wtedy ciało – jest nieruchome, a mięśnie znajdują się w stanie spoczynku i całkowitego rozluźnienia.

Do analizy snu przyda Ci się także wiedza o okresach trwania głównych faz snu. Przykładowo faza NREM powinna trwać od 80 do 100 minut. Po niej następuje faza REM trwająca około piętnastu minut. W ciągu całej nocy u dorosłego człowieka cykl snu powtarza się od czterech do pięciu razy. 

Smartbandowa funkcja monitorowania snu

Coraz więcej smartbandów występujących na rynku ma możliwość monitorowania jakości snu. Zwykle funkcja ta skupia się na rejestrowaniu czasu trwania snu głębokiego i snu płytkiego oraz ewentualnych przerw. Dzięki takiej analizie na pewno lepiej zrozumiesz jakość swojego odpoczynku – a być może pozwoli Ci to na wprowadzenie konkretnych zmian w swoich codziennych zwyczajach. Wszystkie informacje dotyczące snu, inteligentna opaska przesyła do Twojego smartfona i zainstalowanej w nim wcześniej odpowiedniej aplikacji, służącej do połączenia obu urządzeń. Pozwala to na stworzenie swego rodzaju dziennika, w którym będziesz mógł śledzić jakość swojego snu oraz skuteczność wprowadzonych zmian, mających na celu ulepszenie nocnego odpoczynku.

Smartband na pewno nie jest urządzeniem, które da Ci 100% obraz jakości Twojego snu. Dane przez niego zbierane są raczej orientacyjne i głównie opierają się na mierzeniu tętna i stopnia poruszania się. Jeśli nie potrzebujesz aż tak szczegółowych analiz – smartband będzie bardzo dobrym i przede wszystkim budżetowym rozwiązaniem. Dodatkowym plusem posiadania inteligentnej opaski jest jej podstawowe przeznaczenie – czyli liczenie kroków, mierzenie pokonanego dystansu oraz licznik kalorii. Te praktyczne funkcje pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów i monitorowaniu efektów treningu. Dodatkowo przesyłanie tych informacji do smartfonu, pozwoli Ci stworzyć pełny obraz stanu Twojego zdrowia. Niewątpliwie smartband będzie dobrą i praktyczną inwestycją.

https://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/02/Smartbandy-z-funkcją-monitorowania-snu-czy-warto.jpghttps://poduszki-ortopedyczne.pl/wp-content/uploads/2020/02/Smartbandy-z-funkcją-monitorowania-snu-czy-warto-150x150.jpgIza W.Sendobry sen,komfortowy sen,smartband,smartfon,zdrowieChciałbyś się dowiedzieć, czy Twój sen rzeczywiście jest prawidłowy? Zastanawiasz się, w jaki sposób poznać czas trwania poszczególnych faz Twojego snu - ale w domowych warunkach? Tak, niektóre smartbandy mają już taką możliwość - potrafią monitorować jakość snu. Tylko czy na pewno to narzędzie sprawdzi się w roli “kontrolera...porady i testy